Архитектурните съкровища на Северна България „оживяват“ в изложба и концерт

Сподели: 

В следващите дни Видин ще бъде домакин на две културни събития, свързани с популяризирането на архитектурното наследство на Северна България. На 21 декември в Културен център „Жул Паскин“ ще се открие изложбата „Скритите архитектурни съкровища“, а на 25 декември на площад „Бдинци“ ще се състои концертът „Нашето общо наследство“ с участието на група D2.

Изложбата „Скритите архитектурни съкровища“ ще представи десетте най-добри фотографии от младежкия фотоконкурс, организиран в рамките на проекта „Скритите архитектурни съкровища на Северна България“. Всички кадри отразяват любими сгради на участниците, като доста от тях са малко познати на широката общественост и често малко познати архитектурни обекти от областите Видин, Враца, Монтана, Плевен, Велико Търново, Русе, Разград, Силистра, Добрич и Варна, обясни Белла Антова от Сдружение „Естетика“, която реализира проекта. Изложбата ще бъде подредена на втория етаж на Културен център „Жул Паскин“.

„Имаме най-много участници във фотоконкурса във възрастовата група 15-19 години, което е радващо за нас, защото една от целите ни е именно да възпитаме в децата и младежите отношение към архитектурното богатство и по този начин да помогнем то да бъде съхранено. Друго, което си заслужава да се отбележи, е, че историите, които получихме към фотографиите, са не просто копиран текст от „Уикипедия“, а младежките разказват защо точно тази сграда ги е вдъхновила, или пък че са горди, че са учили точно в сградата на тази детска градина или училище – и такива истории има“, разказа Белла Антова.

Концертът „Нашето общо наследство“, който ще се проведе на 25 декември от 18:00 ч. Входът е свободен, а по време на събитието ще бъдат наградени победителите от фотоконкурса, които са от Видин. Наградите на останалите победители ще бъдат изпратени, допълни Белла Антова. 

В рамките на проекта ще бъде създаден фотоалбум „Архитектурни случки от Северна България“, в който ще бъдат публикувани както фотопроучвания на доброволци, така и отличените кадри от конкурса. По едно копие от албума ще получат всички отличени участници във фотоконкурса. Очаква се и премиерата на видеоклипа „Архитектурните съкровища на Дунавската равнина“, който ще представи обединен поглед върху културното и архитектурно наследство на десетте области чрез интервюта, кадри от терен и разкази на участниците. Не по-малко любопитни са и видео подкастите, представящи архитектурното и културно-историческо наследство на Северна България.

 

Проект „Скритите архитектурни съкровища на Северна България“ е финансиран от Министерство на младежта и спорта по Национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закон за хазарта (2023-2025). Идентификационен номер на договора: 25-00-31/17.09.2024 г.