Бюджетната комисия отложи с 1 година новия механизъм за такса битови отпадъци

Сподели: 

Отлагане с една година на влизането в сила на новия механизъм за изчисляване на таксата за битови отпадъци подкрепиха единодушно членовете на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание. Днес на първо четене в Комисията беше разгледан и приет законопроект за изменение и допълнение на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ), внесем от депутати от ГЕРБ-СДС. 

Сега действащите текстове на ЗМДТ предвиждат от 1 януари 2025 г. да се премине към новия механизъм за формиране на таксата за битови отпадъци на база количеството на изхвърлените смесени битови отпадъци. Мотивите за предлаганото отлагане са, че общините нямат необходимата степен на готовност, както и че е необходимо да проведе разяснителна кампания сред населението за новия метод на изчисляване на такса смет. Очаква се заплащаните такси да скочат значително – между 3 и 10 пъти, което ще бъде сериозно изпитание за всички и затова е необходимо технологично време, за да могат общините да бъдат готови за този процес, отбеляза депутатът от ГЕРБ-СДС Теменужка Петкова. 

Законопроектът предвижда още общините да имат възможността средствата за отчисления и обезпечения по Закона за управление на отпадъците да се ползват текущо през годината и да не се внасят по сметки на РИОСВ, а после да се теглят оттам обратно по местните бюджети.

Залегналият в действащия ЗМДТ срок от 1 януари 2025 г. е въведен още през 2017 г.,  което предполага време, в което общините са имали възможност да извършат повече действия за имплементирането му, отбеляза по време на разсискванията в Комисията по бюджет и финанси заместник-министърът на околната среда и водите Виктор Атанасов. Той също припомни, че през 2023 г. след официално уведомление с писмо на ЕК, започва наказателна процедура, свързана с нарушение по отношение на неизпълнение на задълженията на България за въвеждане на практика на принципа "замърсителят плаща". 

От Министерство на финансите запазиха по-неутрална позиция, като заявиха, че ще се съобразят с решението на народните представители. А ако отлагането на новия механизъм бъде окончателно прието, ще окажат необходимото съдействие на общините. 

На заседанието на комисията представителите на работодателски организации изразиха резерви и се обявиха против предложения законопроект. Обратно мнение изразиха от Националното сдружение на общините в България (НСОРБ). Заместник-председателят на сдружението и кмет на Димитровград Иво Димов коментира, че тази реформа е достатъчно сериозна и изисква време, за да могат да се напаснат системите и да бъде проведена в съответните общини.