.
.
.
„НИЕ“: Ваше Високопреосвещенство, измина месец откакто поехте Видинската епархия. Каква е Вашата първа равносметка? Какви са основните Ви впечатления от срещите с духовенството и миряните?
НВП митрополит Пахомий: Наистина, измина месец откакто съм на този висок пост, като митрополит на Видинска епархия. Това време бе изключително динамично, защото беше свързано с преместването ми във Видин. Все пак имах възможността и да послужа в епархията, да се запозная с много хора. За равносметка трудно може да се говори на такъв ранен етап. Виждат се проблемите и затрудненията, които са свързани със служението на духовниците и грижата, която е необходимо да се полага за тях. Виждат се трудностите, с които се сблъскват там, където успяхме да отидем. Всеки един район има своята специфика. За мен, на първо място, стои задачата да се запозная със самите места и хора. Разбира се, с едно посещение трудно може да се направят заключения в каквато и да е било насока.
Успяхме да извършим богослужения в храмовете на различни градове и в определени манастири. Някъде сме ходили само на вечерни богослужения, за канона на свети Андрей Критски, за акатиста на Света Богородица, тъй като сега е периодът на Великия пост. На местата, които посетихме, за този кратък период, се запознахме с конкретните нужди и проблеми.
В много от манастирите и църквите е започнало реализирането на ремонти по различни европроекти. Там е необходимо да се провери какви са задачите на всеки конкретен обект, докъде са изпълнени те и по какъв начин. Това е нужно, за да може да се доведе до добър резултат всеки един от проектите. Важно е, на финалния етап, сградите да бъдат не само красиви, но надеждно и функционално ремонтирани. Тогава те биха били полезни за населниците, за посетителите и за поклонниците.
Приет съм радушно от духовенството и от хората, с голяма любов, с добро отношение, което изключително много ме утешава и радва. Ще се старая да съм близо до тях, да откликвам на нуждите им, особено за нещата, свързани най-вече с вярата ни, със спасението на душите ни, с всичко онова, на което ни учи Църквата и което дава възможност, като православни християни, да се изграждаме и да вървим към Бога.
„НИЕ“: В рамките на този месец посетихте редица храмове и манастири. В какво състояние ги заварихте? Кои са най-неотложните нужди на епархията в духовен и материален план?
НВП митрополит Пахомий: Нуждите на манастирите и църквите са много в този район, който е така обезлюден. Някъде няма вода и канализация или са трудно достъпни, другаде няма ток. Често имат нужда от реставрация самите храмове, иконите, иконостасите. Там, където успяхме да се запознаем със ситуацията, виждам много задачи, които предстои да свършим, много грижи и отговорности. Ще се постарая да съм наясно с проблемите, ще се потрудим, ще влагаме големи усилия в тази насока, така че потребностите на хората да бъдат удовлетворени. Разбира се, спрямо моите скромни възможности, защото архиереят, колкото и да се стреми, не е възможно да се справи с всичко, но ще се трудим, за да се получават нещата добре и да бъдат полезни за общността.
Много голяма част от населението не е запознато с духовния живот. По време на богослужение, забелязвам, че са малко, особено младите, които влизат в храма. Иска ми се повече хора да бъдат привлечени в Църквата, да могат да се запознаят с тайнствата. Материалната част е ясна, тя е видима за всички, но не е най-ценното нещо и се постига лесно, тогава, когато енориашите влизат в храма и участват в богослужебния живот. Важното е да сме една общност, една Църква, с глава нашият Господ Иисус Христос, Спасителят, който е дошъл да ни призове да бъдем заедно, като е казал: “ Където са двама или трима, събрани в Мое име, там съм и Аз посред тях.“.
Имам голямо желание да работим с младите. Искам да продължим да развиваме нашето частно училище „Митрополит Неофит Видински“, на което е поставил начало българският патриарх Даниил, да го доизградим, да привлечем колкото се може повече дечица. Жителите на епархията да разберат, че то е общообразователно училище, което дава допълнителна възможност за запознаване с нашата вяра, защото всички ние сме православни християни. Много е необходима тази насока в училищата - преподаването на предмета „Религия- православие“, важно е да имаме досег до учениците. Съществено е да се обръща внимание на децата, които идват в храма, на всички млади. Добре би било да участваме в събитията, които се организират от кметствата и общините, да даваме мнението си, да бъдем в помощ и подкрепа на обществото, винаги ще откликваме на такива покани.
„НИЕ“: Какви са основните проблеми, с които се сблъскват свещениците в региона? Имат ли подкрепата, от която се нуждаят, за да изпълняват своето служение?
НВП митрополит Пахомий: Това, за което най-много разговаряме със свещениците, е липсата на енориаши в храма. Хората не разбират християнския живот, не разбират, че той е живот в общност, живот в Църквата, живот вътре в тайнствата на Църквата. За православните християни не е достатъчно само да влизат понякога в храма, трябва да имат духовен живот, трябва да се причастяват, трябва да се изповядват, трябва да ходят на богослужение в неделя, трябва да четат Свещеното писание. Тази е голямата грижа и голямото предизвикателство пред всички духовници.
Често липсва дори възможността да се извърши богослужение, защото, за да може духовникът да отслужи литургия, е необходимо да има някой, който да пее на клира. Много пъти свещениците са поставени в такова положение, че не могат да извършат литургия, поради отсъствието на хора на клира. В същото време няма достатъчно духовници в по-отдалечените населени места. Дори някой свещеник да има възможност да отиде там, ако няма кой да застане на клира, не е възможно да се отслужи литургия. Съответно на духовниците се налага да остават в по-големите, по-централни храмове, където има хорове или певци.
„НИЕ“: Видинска епархия е сред най-обезлюдените в страната. Как виждате ролята на Църквата в подпомагането на хората, които остават в малките населени места?
НВП митрополит Пахомий: Най-големият проблем е липсата на хора. Църквата, като богочовешки организъм, призовава човеците да разберат, че не материалната страна на живота е най-съществена. Желанието за по-добра финансова обезпеченост извежда жителите от техните родни места и ги кара да изоставят домовете и роднините си. Това невинаги е най-доброто за тях. Много пъти те изпадат в състояния, в които имат нужда от подкрепата на своите близки. Всичко в родния град е познато, имаш приятели, които ще помогнат, роднините могат да бъдат покрай теб и да те утешат. Човек е добре да осъзнава, че материалните придобивки далеч не са най-важни и не бива да бъдат причина да напуснеш родното си място и да отидеш някъде, където често пъти не се чувстваш добре и духовно не си най- спокоен.
Църквата призовава да виждаме и да сме благодарни за това, което имаме. Учи да се стремим към по-високи цели, към борба със страстите, към духовно възрастване, към живот в Христа. Приканва да виждаме всичко онова, което Господ е благословил да имаме. Тук, в епархията ни, климатът е изключително хубав, земята е плодородна, река Дунав е голямо богатство, което Господ е дарил именно на нас. Това са много подаръци, които Божието благоволение е дало на човеците и ако те отворят сетивата си, ще могат да го проумяват.
„НИЕ“: Какви са вашите приоритети за развитието на духовния живот в епархията? Планирате ли инициативи, които да насърчат повече млади хора да се обръщат към вярата?
НВП митрополит Пахомий: На първо място трябва да продължим започнатото от Светейшия ни български патриарх Даниил, в битността му на Видински митрополит. Това никак не е малко. Както споменах, основано е епархийското училище „Митрополит Неофит Видински“, което вече работи и прави първите си крачки в събирането на още деца, в информирането на обществеността с какво именно обогатява то своите ученици и семействата им.
Обучението по предмета „Религия-православие“ в училищата е много важно, за да могат повече деца да проумеят, да разберат православието. Така родителите им ще бъдат спокойни, знаейки, че децата научават повече за вярата си, за онова, което ни е запазило през вековете като народ, носило е и продължава да носи просветление в умовете и в сърцата на българите.
Добре е да продължи организирането на летни лагери. Кухнята за социално слаби също трябва да не престава да се развива. Възнамерявам все така да подкрепяме центъра за зависими хора и всички останали добри инициативи. Надявам се, с Божията помощ, да ги разширяваме и надграждаме.
Ще трябва търпение и време, за да се изяснят различните нужди. Например, както споменах, има много голяма необходимост от църковни певци. Бихме могли да организираме школа по църковно пеене за деца и възрастни. Така свещениците ще бъдат по-спокойни и ще има с кого да извършват богослуженията. А онези, които идват в Църквата, ще се запознаят с това, което извършват духовниците и певците вътре в храма.
„НИЕ“: Как оценявате връзката между Видинска митрополия и местната общност? Какви стъпки ще предприемате за засилване на диалога между Църквата, институциите и обществото?
НВП митрополит Пахомий: Бих искал да споделя, че съм с изключително добри впечатления, не само от топлия прием на хората, както вече споменах, но и от начина, по който бях посрещнат от всички общественици, от кмета на Видин и от кметовете на различните общини в епархията. Канят ме на събития в големите и в по-малките населени места. Навсякъде, където ходя, за краткия период от време, откакто съм Видински митрополит, оставам с много добро впечатление от отношението, което получавам. За мен това е голяма радост, защото ние, като духовници, трябва да сме част от общността, живеем заедно и е важно да можем да общуваме.
Съществуват редица неща, които трябва да преминават през администрацията, много документи, всички проекти, изработени за нуждите на църквите и манастирите. Разбирам, че във времето има добро сътрудничество между кметствата и общините във Видинска епархия и Видинска митрополия. Това е много радостно и искрено се надявам да продължи. Когато има възможност да участваме в различни инициативи и да сме полезни на всяка една от общините и на кметствата, малки и големи, винаги, с най-голямо желание, ще откликваме, за доброто на цялото ни общество.
„НИЕ“: Какво е Вашето послание към жителите на Видинска епархия, в този начален етап от Вашето архипастирско служение?
НВП митрополит Пахомий: Моето пожелание, към всички епархиоти на Видинска епархия, е да влизат в Божия храм, да участват в богослужението, да живеят духовен живот, да общуват в църковния живот, да са спокойни, че Църквата е близо до тях. Да разберат колко благ е Бог, колко е голяма милостта Му, тогава, когато Го търсят, когато искат да живеят духовен живот, да разберат, че Бог е до тях. Пожелавам им много здраве, много благодат, да извървим Светата Четиридесетница на Великия пост достойно и да можем да посрещнем и светлото Христово възкресение.