.
.
.
За втора поредна година Видин бе един от градовете, където се проведе кампанията „Бъди войник“. Събитието, което бе реализирано от Министерство на отбраната със съдействието на Община Видин, се проведе на 13 октомври и включваше информационна борса, показ на техника и въоръжение, демонстрации на бойни техники и тактики и за финал – невероятен концерт.
Една от целите, които си поставя Министерство на отбраната с тази инициатива е да запознае обществото с Българската армия и да предизвика интереса на младите хора към военната професия. А интерес определено имаше. Стотици жители на Видин, сред които и много деца и младежи, се включиха в организираните прояви.
В рамките на кампанията на площад „Бдинци“ бе организирана информационна борса за набиране на войници и матроси. В нея със свои щандове участваха Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Военна полиция, Национален военен университет „Васил Левски“ – гр. Велико Търново, Висшето военноморско училище „Никола Йонков Вапцаров“ – гр. Варна и Централното военно окръжие.
Кметът на община Видин д-р Цветан Ценков, заместник-кметът Борислава Борисова, заместник областният управител Лъчезар Попиванов и началникът на Регионално управление на образованието Веселка Асенова също разгледаха информационните щандове.
Видин е град със славни военни традиции, заяви видинският кмет пред журналисти. Той напомни, че на метри от информационната борса се намира паметникът на Трети пехотен Бдински полк, в чиято прослава е създаден военният марш „Бдинци, лъвове, титани“, избран за химн на Общината. „Искам да благодаря на Министерство на отбраната и на Военно окръжие, че Видин отново е домакин на такъв прекрасен, бих го нарекъл възпитателно-образователен почин като „Бъди войник“. Пожелавам успех на всички наши деца, които биха избрали военната професия за своя, защото България има нужда от такива млади хора, които да се грижат за нейната сигурност“, каза д-р Ценков.
„Благодаря на кмета на община Видин за гостоприемството, така че втора поредна година във вашия град да присъства информационно-рекламната кампания на Министерство на отбраната „Бъди войник“. Изключително приятно съм изненадан и от активността на младежите от община Видин и от тяхната заинтересованост“, заяви на свой ред началникът на Централно военно окръжие полковник Георги Петков.
Подобно на миналата година, и сега отново в истинска атракция се превърна показаната техника, въоръжение и оборудване на Сухопътните войски и Съвместното командване. И малки, и големи посетители на събитието използваха възможността да задават въпроси, а и да се снимат с военните машини и оръжия, които обикновено можем да видим само по филмите.
Още по-голяма атракция беше динамичният показ на ръкопашни техники. Военнослужещи от личния състав от Съвместното командване на специалните операции демонстрираха операция по освобождаване на заложник и различни тактики, както и обезвреждане на въоръжен противник. Представена беше и демонстрация по чупене на плоскости с крак и на горящи тухли с голи ръце.
Кампанията „Бъди войник“ във Видин завърши с концерт на Гвардейския представителен духов оркестър и Представителния ансамбъл на Въоръжените сили в залата на Драматичния театър. В концерта взеха участие и популярните изпълнители Орлин Горанов и Ива и Велислава Костадинови. В програмата се включи и Ансамбълът за народни песни и танци „Дунав“.
НИЕ
Повече снимки тук