.
.
.
Второто плащане, което е за 653 млн. евро, не е под въпрос, а то ще ни бъде отказано със сигурност, въпреки че България е изпълнила 85% от реформите по второ плащане, призна на бригинг вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по повод на изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост, предаде БТА.
„Европейската комисия ползва такава формула – ако някоя реформа е по-важна, тя увеличава стойността, така че приход по второ плащане няма да има“, каза Дончев. Той обясни, че до момента България е получила първо плащане за 2,677 млрд. лв. Дончев припомни, че преди седмици е анонсирал в Народното събрание ситуацията около НПВУ, която, по думите му, е тревожна.
Дончев посочи, че мерките и реформите по целия план са общо 321 до девето плащане, от тях България до момента е изпълнила 115. Според него за четири години България е изпълнила незначителна част от реформите. Дончев коментира, че средствата, които сме използвали от полученото първо плащане, са половината и с тях сме успели да разплатим в страната. Според него парите, с които разполагаме, ще ни бъдат достатъчни до септември т.г.“. Той припомни, че крайният срок за извършване на плащания по националния план е август следващата година.
„При разговорите с Европейската комисия стана безпощадно ясно, че това е крайният срок и точка. След тази дата разходите не са допустими. Ако имаме плащания по някои проекти септември или октомври 2026 г., те се покриват от бюджета. Ние сме получили само първо плащане и сме успели да платим половината от него. Плащанията са малко над 10% за четири години. Сега за година и половина трябва да разплатим 90%, което е очевидно невъзможно“, обясни Дончев.
Вицепремиерът Томислав Дончев съобщи, че с колегите си от Европейската комисия са постигнали съгласие относно необходимостта от анализ на проектите в Националния план за възстановяване и устойчивост. Според него, въпреки трудността на решението, най-разумният подход е да се вземе трудно решение и да се определи кои проекти да отпаднат. Ако това не се случи, финансирането им ще трябва да бъде осигурено от националния бюджет, което би довело до сериозен риск от дефицит през 2026 година. Дончев обяви също, че критерият за това кои проекти да отпаднат ще бъде само един и той е свързан с това дали проектът е започнал.
Томислав Дончев допълни, че ще се направи усилие да се запазят някои от проектите, като те бъдат прехвърлени към оперативните програми. Вицепремиерът подчерта, че всички, които изпълняват проект по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), ще получат дължимите си плащания. По неговите думи, рисковете са свързани с тези проекти, които все още не са започнали.