.
.
.
На 25 октомври във Видин беше изследвана белодробната функция на хора, преболедували COVID-19. Инициативата, осъществена с подкрепата на Лайънс клуб Видин, бе по случай Световния ден на белия дроб, който се отбелязва на тази дата, а целта е да започне проследяване на дългосрочния ефект от прекарана коронавирусна инфекция върху белия дроб. Изследванията проведе белодробният лекар д-р Иво Илиев, паст-президент на Лайънс клуб Видин.
В рамките на кампанията 25 души, на възраст между 40 и 76 години, са се възползвали от възможността безплатно да им бъде измерена белодробната функция, съобщи специалистът. „Това, което приятно ме изненада е, че при общо създадени очаквания за много сериозно влошаване на белодробната функция, такова не се откри. Има обаче нещо, което чисто медицински трябва да уточня. Преминалите изследването хора са карали сравнително леки форми на COVID – нито един от тях не е минал през интензивно отделение. Това са хора, които са били или амбулаторно, вкъщи, приемали антибиотик, или са преминали болнично лечение, но на по-лек режим, тоест били са с пневмония, но не са развили дихателна недостатъчност“, обясни д-р Илиев. „Но изненадващо добри са резултатите. Лично аз съм впечатлен от нормалната белодробна функция, която установих. Отклонения установих при хора, които преди това са имали вероятно такива, тоест типът отклонение говори за давност, а не за актуалност“, допълни специалистът. Той обаче подчерта, че тепърва трябва да се направи едно по-продължително проследяване на отделните случаи, за да могат да се направят адекватни изводи.
Белодробният лекар сподели, че е очаквал повече пациенти да се възползват от възможността, която им се предоставя. „По-малко са от моите очаквания, защото броят на хората, които са преболедували COVID-инфекция във Видин е доста повече“, коментира за вестник „НИЕ“ д-р Илиев. Според него е направено достатъчно, за да бъде разгласена инициативата – потърсено е съдействието на личните лекари, имаше и сериозно медийно отразяване. Затова лекарят си обяснява този по-слаб интерес с отношението, което значителна част от обществото има към хората, преболедували коронавирусната инфекция.
„Мисля, че причината да дойдат по-малко от очакваното хора е фактът, че има едно притеснение у тях, че съседите им, близките им ги гледат по-особено. Отново, чрез Вашата медия, апелирам да се опитаме да минимизираме този ефект на дамгосване, защото това е излишно и неоснователно – няма никакви медицински и морални основания за такова отношение към хората, преболедували COVID-инфекция“, призова лекарят.
Д-р Илиев подчерта, че и занапред с готовност ще изследва белодробните функции на хора, прекарали коронавирусна инфекция, само че, тъй като няма да е в рамките на нарочна кампания, желаещите да преминат това изследване ще трябва да си запишат час и да минат по реда, установен за всички пациенти, минаващи през кабинета му. „Кампания ще има отново следващата година, но като лекар винаги ще съм на разположение“, заяви специалистът по белодробни болести.
НИЕ