Дейци на културата във Видин излязоха на символичен протест

Сподели: 

„Народ без култура е народ без бъдеще“ – под това мото работещи в културните институти във Видин  излязоха днес на протест. Пред музей „Конака“ се събраха представители на Регионалния исторически музей, Ансамбъл „Дунав“, читалища и др. културни институти, за да призоват за по-достойно заплащане на труда им и повече пари за дейност.

Три са основните искания на протестиращите, обясни д-р Сашка Бизеранова, председател на синдикалната структура на КТ „Подкрепа“ във видинския музей. Настояванията са за предприемане на законови промени, за да се гарантира бюджет, необходим за увеличаване на всички доходи и възнаграждения; осезаемо и устойчиво увеличение на бюджета за култура; както и ясна политика за опазването и развитието на музеите, галериите, библиотеките, читалищата, професионалните общински духови оркестри и фолклорни ансамбли и театри и гарантиран от държавата минимален размер на възнагражденията на работещите в споменатите състави, постигнат в браншовите колективни трудови договори.

Работещите в сферата на културата протестираха и на 1 ноември. Нито едно от исканията, които тогава те обявиха, не е намерило място в проектобюджета на България за 2024 година, който в момента се обсъжда в Народното събрание, обясни д-р Бизеранова. „Не се приема по програма за опазване на недвижимо културно наследство да бъде увеличена субсидията. Програмата за консервация и реставрация на недвижими културни ценности – за аварийни консервационно-реставрационни дейности на археологически обекти и сгради-недвижими културни ценности, включително „Баба Вида“ – поименно е изброена, че не се приема за финансиране“, обясни тя. Допълни, че не са приети и исканията за повече пари за археологически проучвания, както и за дигитализация. Няма предвидено увеличение и в средствата за издръжка. „Увеличение за субсидираните дейности не се приема и остава в рамките на миналогодишни измерения. А инфлацията, оскъпяването на строителните материали, повишаването цената на човешкия труд – това изобщо не се има предвид“, обясни д-р Бизеранова.

Тя допълни, че с колегите й се чувстват неглижирани, а трудът им не се оценява достойно. Когато България е била в най-трудни времена, тогава културата е била този фактор, който е измъквал страната ни от дъното. Времената сега са не по-малко трудни – войни, кризи и все още неотшумели последици от пандемията от коронавирус, и именно в този труден момент държавата абдикира от задължението си да подкрепя културата, отбеляза д-р Бизеранова: „Затова ние днес сме на протест. И ако не бъде подписано браншовото споразумение с министъра на културата, който е страна по този договор, ние ще пристъпим и към искането на неговата оставка. И смятаме, че Комисията по култура към Народното събрание и Министерството на културата трябва да лобират пред Министерството на финансите, защото истински нашият труд може да бъде оценен от Министерството на културата. Смятам, че за да има бъдеще, трябва днес да се помисли, между двете четения на бюджета да се направи всичко възможно да се промени тази финансова рамка“.

В протеста се включиха и представители на музеите във Враца, Ловеч и Перник, които в днешния ден бяха на проверка във Видин. Йордан Панайотов от музея в Перник сподели, че е недопустимо министърът на финансите Асен Василев да се отнася с такова пренебрежение към работата на работещите в сферата на културата. „Иронизират ни, че музеите сме все едно някаква второстепенна дейност – пренебрежение имат към културата. Не може за култура да се отделя 0,4% от Брутния вътрешен продукт – това е смешно“, посочи той.

Калин Виденов, заместник-председател към КТ „Подкрепа“, федерация „Култура“ и уредник в „Баба Вида“ поясни, че протестът е не само за по-високи възнаграждения, но и за повече пари за дейност. И предупреди: „Ако се наложи, ще стигнем и до ефективни стачни действия, ще затворим обектите“.
НИЕ