Депутатите пак се захванаха да променят Изборния кодекс

Сподели: 

Един от знаците, по които можем да съдим, че предстоят избори – или поне че политиците се готвят за такива, е, когато в дневния ред на същите тези политици на челно място излезе темата за Изборния кодекс и неговата промяна. Ето че и сега предстои поредно прекрояване на законовата рамка, определяща правилата за провеждане на избори в България. А сред предложенията на партиите-вносителите на промените виждаме както познати идеи за създаване на преброителни центрове и активна регистрация на избирателите, така и нови като използване на оптични устройства за сканиране и отчитане на гласовете от хартиените бюлетини. 

Пет законопроекта за промяна на Изборния кодекс са внесени в Народното събрание – на „Има такъв народ“, „Възраждане“ и „БСП - Обединена левица“, както и два от народни представители част от парламентарната група на „Продължаваме промяната - Демократична България“. Днес и петте законопроекта бяха приети на първо четен от правната комисия в Парламента.

ИТН предлагат промяна в начина на изготвяне на избирателните списъци, промяна на вида на машинното гласуване; създаване на преброителни комисии и отлагане влизането в сила на създаването на избирателен район „Чужбина“.

Законопроектът за промени в Изборния кодекс, внесен от „Възраждане”, предвижда премахване на хартиените бюлетини, както и на номерата в бюлетините и параваните, зад които се гласува. Предлага се още в държави от ЕС да се образуват до 20 секции извън дипломатическите и консулските представителства на България в съответната държава. Включени са промени по отношение на критериите за избор на членове на Централната избирателна комисия (ЦИК), свързани с техния управленски и професионален опит и изисквайки политическа необвързаност - липса на заемани партийни функции или активна политическа дейност в период от три години. Друго предложение е да отпаднат номерата в бюлетините, да останат само имената на партиите и коалициите.

„БСП-Обединена левица“ предлагат създаване на регионални преброителни центрове и въвеждане на активна регистрация на избирателите, за да бъдат изчиствани „мъртвите души“.

Промените, предлагани от Демократична България в Изборния кодекс, включват въвеждане на преброителни центрове (комисии), с което да се подобри процесът по отчитане на подадените гласове, както и връщане на машинния протокол.

Промените, които искат от „Продължаваме промяната“, са въвеждане на нов тип сканиращи машини, които да сканират хартиените бюлетини, документите за самоличност на гражданите също да бъдат сканирани за избирателните списъци, което да предотврати възможността лице да гласува два пъти, промени в начина, по който се избира Избирателната комисия, нов състав на ЦИК.

Предстои петте законопроекта за изменение на Изборния кодекс да влязат в пленарна зала за обсъждане на първо четене.