Диригентката Либи Лебел: Музиката лекува душата и тялото

Под диригентската палка на американката видинската симфониета изнесе три концерта
Сподели: 

Музиката лекува душата и тялото. В това е убедена диригентката Либи Лебел, която дирижира три концерта на Симфониета Видин - в Белоградчи, Монтана и Видин. В програмата на концертите бяха включени две симфонии – Симфония №2 на Бетовен и Симфония №9 „Из новия свят“ на Дворжак.

Това е първото посещение на Либи Лебел не само във Видин, но и в България. „Нещото, което ме доведе тук, е поканата на Симфониета Видин, едва ли иначе бих дошла, тъй като е доста дълго пътуването от Съединените американски щати. А и не знаех много за България. Миналата година имах възможност да дирижирам в Румъния и Молдова и беше много вълнуващо да опозная Източна Европа. Така че когато се появи възможността да дойда тук, бях много развълнувана. Чух и чудесни неща за Симфониета Видин и си казах: „Защо не?“, сподели Либи Лебел.

Либи Лебел разказа, че е истинско удоволствие да работи с видинския симфоничен оркестър. „Музикантите от Симфониета Видин ме посрещнаха много топло и ме накараха да се почувствам добре дошла“, каза Либи Лебел. Допълни, че първоначално се притеснявала, че ще има езикова бариера, но се оказало, че част от музикантите говорят английски. А и езикът на музиката е универсален. 

„Не очаквах, че след само два дни репетиции те ще успеят да овладеят така добре програмата, в която съм включила две симфонии. Дойдох тук с доста изискваща програма – обикновено в един концерт първата половина е увертюра, а във втората част – симфониета. Но тъй като ми казаха, че това ще бъде един цялостен концерт, без антракт и след като доста обмислях, реших да включа в програмата две цялостни произведения, вместо да се опитвам да правя програма с отделни части от произведения. Двата дни репетиции бяха дълги – репетирахме по пет часа на ден", обясни диригентката. 

Тя сподели, че обича двете произведения в програмата на концертите – Симфония №2 на Бетовен и Симфония №9 „Из новия свят“ на Дворжак. Можем да научим важни уроци от живота и творчеството на Бетовен, категорична е диригентката. „Бетовен започва да губи слуха си и това е едно тежко изпитание. Когато създава Симфония №2, той е още доста млад, но е с изключително силен характер, а чрез музиката успява да преодолее ограничението, че не може да чува. Така че слушайки музиката на Бетовен и припомняйки си неговата издръжливост, ни учи, че трябва да сме силни, защото животът е пълен с изненади и трудности“, обясни Либи Лебел. Допълни, че произведението на Дворжак също има какво да ни научи. Дворжак пише Симфония №9 „Из новия свят“ след като напуска Чехия, за да преподава в консерваторията в Ню Йорк. „Нуждаел се е от смелост, за да напусне родината си и да отиде в друга държава и да приеме и изследва с ентусиазъм всичко, което този нов свят му предлага. Така че от него можем да научим, че трябва да сме любопитни, трябва да сме отворени за нови идеи, нови възможности“, посочи Либи Лебел.

Музиката има лечебна сила, категорична е диригентката: „Хората може би гледат на класическата музика като остаряло изкуство, а всъщност би трябвало да мислят за нея като „витамини“ за духа. Защото музиката е честоти, а дори в медицината честотите се използват за лечение на различни болести. И това е истина – правила съм доста проучвания в тази сфера. И затова когато каня хората на мои концерти, не винаги ги каня просто да слуша музиката, казвам им: „Каня ви, за да излекувате духа си“. 

Родената в Киргистан Либи Лебел вече 24 години дирижира създадения от нея Оркестър на тексаския медицински център. Първоначално възникнал като оркестър, в който свирят хора с професии в сферата на медицината, днес той включва и не малко професионални музиканти, общо около 80 музиканти към днешна дата, обясни Либи Лебел. 

Започва кариерата си като пианист, учи в известното училище „Джулиард“ в Ню Йорк. Но установява, че да си пианист е доста самотно занимание, тъй като прекарваш часове сам в стая, упражнявайки се да свириш. Това я кара да се замисли върху избора си на кариера. Тогава обаче открива диригентството.

„Възможностите за изява на жените диригенти са все още много ограничени. В Хюстън аз основах мой собствен оркестър преди 24 години. Имам три деца и сега, когато децата ми са по-големи, имам възможност да „разперя криле“ и да споделя своята страст към музиката и с публиката в други държави. Но е много трудно да получиш покана да дирижираш оркестър – особено ако си жена диригент, шансовете ти са много по-малки. Така че съм много благодарна на Симфониета Видин, че ме поканиха тук и ми гласуваха доверие без да ме познават лично“, обясни Либи Лебел. Затова е категорична, че макар пътуването й до България да е свързано с известни премеждия, заради протестиращите екоактивисти, които преди дни блокираха пистите на летището във Франкфурт, ако се открие възможност, би дошла отново, за да дирижира български оркестър. 

НИЕ

Снимки: Личен архив