Европейски инвестиции за развитие на туризма в пограничните региони на България и Сърбия
Публикувано от НИЕ на 12. March 2025 - 17:04
Сподели:
Над 8,3 млн. евро ще бъдат инвестирани в развитието на туризма в пограничния регион между България и Сърбия. Те са осигурени по управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството Програма ИНТЕРРЕГ VІ-А ИПП България – Сърбия 2021-2027 г. и с тях се поставя реалното изпълнение на интегрираната териториална стратегия по програмата, насочена към разработване на атрактивен, всесезонен туристически продукт чрез интелигентни решения. Средствата ще бъдат вложени в изпълнението на първите 10 проекта, одобрени по Приоритет 2 „Интегрирано развитие на трансграничния регион". Те ще се реализират в българските общини Видин, Монтана, Чипровци, Вършец, Горна Малина, Георги Дамяново, Правец, Челопеч, Роман, Камено и в Болиевац, Мерошина, Княжевац, Бабушница, Блаце, Пирот, Сокобаня, Свърлиг от сръбска страна.
По проектите ще се реализират дейности за модернизиране на съществуваща инфраструктура, подобряване на достъпността, внедряване на нови интелигенти продукти и увеличаване на предлаганите туристически услуги, за да стане граничният регион целогодишна туристическа дестинация. Подкрепят се важни области като подобряване на мобилността и свързаността, брандиране и маркетинг на трансгранични туристически продукти и укрепване на връзките между културно-природни ресурси и околна среда. Целта е да се насърчи икономическият растеж чрез създаване на нови работни места, стимулиране на иновациите и устойчивото използване на природните и културни ресурси.
Сред предложените за финансиране проекти е развитието на „Балонен туризъм“, разработен от „Регионални партньорства за устойчиво развитие – Видин“. Общият бюджет е 813 645 евро, с които се предвижда да бъдат организирани три тридневни фестивала на балона – в сръбските градове Ниш и Бор, както и един във Видинска област. Така Бор и Ниш ще имат шанса да станат първите области в Сърбия, в които се организират безплатни полети с балони, докато област Видин и по-точно районът на Белоградчишките скали ще имат шанса да увеличат броя на летящите балони в района, доближавайки се до концепцията за Кападокия.
Община Видин в партньорство с Видинската търговска палата са разработили проект за изграждане на велоалея и зони за отдих и спорт в Дунавски парк.
Проектите насърчават сътрудничеството между двете държави и обединяват усилията на местните общности за по-голяма устойчивост, иновации и конкурентоспособност в региона.