Задава ли се скок в цената на водата в област Видин?

Сподели: 

Пил е една студена вода – тази фраза използваме за някой, който е изпуснал голяма възможност и сега трябва да преглътне неуспеха. Е, май скоро тя ще отпадне от употреба. Защото пиенето на студена вода от чешмата ще се превърне в почти лукс, ако влязат в сила предлаганите нови цени на ВиК услугите.
9 август в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) е проведено общественото обсъждане на бизнес плана и прогнозираните цени на ВиК – Видин за периода 2022-2026 г. От регулатора съобщиха, че в бизнес планa на дружеството се предлага комплексната цена на услугите /доставяне на вода, отвеждане и пречистване на отпадъчни води/ за 2022 г. да се увеличи от сега действаща цена 2,738 лева куб. метър с ДДС до 3,683 лева за куб. метър с ДДС (увеличение с 34%). А през 2026 г. цената се предвижда да се увеличи с 60% спрямо тази за 2021 г. - от 2,738 лв. /с ДДС/, на 4,387 лв. /с ДДС/). Тук все пак трябва да уточним, че това са цените, които ще се плащат в случаи, че има отвеждане и пречистване на отпадни води – тоест изградена е канализация и пречиствателна станция. (Сравнение на сегашните цени и предлаганите нови вижте в двете таблици).

Процедурата по закон предвижда бизнес плановете на едно ВиК дружество да се съгласуват от членовете на съответната Асоциация по ВиК (АВиК) – за област Видин в тази структура участват държавата, в лицето на областния управител, както и всички кметове на общини, като държавата държи 35% от гласовете, а Община Видин – 40%, останалите гласовете се разпределят между десетте по-малки общини в областта, в съответствие с броя на населението им. Припомняме, че на заседанието на Общински съвет – Видин в края на месец юни мнозинството от общинските съветници гласуваха против определянето на представител на Община Видин, който да участва в насроченото на 4 юли заседание на Асоциацията по ВиК. Така на това заседание не е било възможно да се вземе решение за съгласуване или не на бизнес плана.
Държавният регулатор обаче се позовава на формални основания и приема, че той е съгласуван. „Проведеното на 4 юли тази година общо събрание на АВиК – Видин не е взело решение за съгласуване на бизнес плана и не го е върнало с указания за необходими изменения и корекции, с което не са изпълнени изискванията. Съгласно нормативната уредба в тези случаи се прилага изискването, че бизнес планът е приет без възражения. Поради липсата на взето решение от АВиК – Видин КЕВР изрично покани за участие в общественото обсъждане всички членове на асоциацията“, посочват в тази връзка от регулатора. Именно тази позиция на КЕВР е една от причините омбудсманът на България Диана Ковачева да даде отрицателно становище във връзка с предстоящото увеличение на цената на водата във Видин (виж Омбудсманът против готвеното увеличение на цената на водата във Видин).
Иначе от КЕВР отбелязват, че една от основните причини за повишението в цените на услугите на ВиК – Видин са увеличените през 2021-2022 г. разходи за материали и външни услуги, сред които са драстично нарасналите разходи за електроенергия от свободния пазар спрямо базовата 2020 г. Друг фактор е заложеният ежегоден ръст на работните заплати на заетите във ВиК оператора с 14,26 процента, съгласно подписаното споразумение между НБС „Водоснабдител“ – КНСБ, Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и „Български ВиК холдинг“ ЕАД, уточняват от КЕВР.
В 14-дневен срок участниците в общественото обсъждане могат да внесат в Комисията за енергийно и водно регулиране писмени становища по обсъжданите въпроси, се посочва още в съобщението.
Остава да видим каква ще е реакцията на кметовете на общини в област Видин. Както и каква ще е обществената реакция, ако в крайна сметка регулаторът одобри новите по-високи цени на ВиК услугите за потребителите в област Видин.