Зам.-кметът Десислава Тодорова:  Община Видин изпълнява инвестиционни проекти за близо 100 млн. лева

Сподели: 

„НИЕ“: Г-жо Тодорова, каква е визията, която Община Видин следва и за чието изпълнение способстват средствата от фондовете на ЕС и други налични финансови механизми?Десислава Тодорова:

В самото начало на предходния мандат Община Видин коренно измени процеса на правене и изпълнение на политики. Набелязахме свои собствени такива в сферата на подобряване на спортната и образователната инфраструктура, въвеждането на мерки за енергийна ефективност в сгради общинска собственост и многофамилни жилищни сгради, ремонт и рехабилитация на уличната мрежа и др., като вложихме свои собствени бюджетни средства, за да стартираме тези политики, а европейските средства бяха само допълнение към тях. 

По този начин избегнахме възможностите за кандидатстване с проекти да определят нашите нужди и потребности, а ние сами ги идентифицирахме, стартирахме и в повечето случай дофинансирахме с европейски средства. 

През последните пет години се изготвиха редица инвестиционни проекти с бюджетни средства, след което Община Видин кандидатства за финансиране по европейски и национални програми и подписа договори за безвъзмездна финансова помощ.

„НИЕ“: Може би най-мащабният проект, който Община Видин изпълнява в момента, е за подмяна на отоплителните уреди на дърва и въглища в домакинствата с екологични отоплителни устройства. Приключи първата покана за набиране на заявления. Припомнете колко заявления бяха получени и кога видинските граждани могат да очакват резултатите?

Десислава Тодорова: Проект „За по-чист въздух в община Видин“ стартира при наистина огромен интерес от страна на нашите съграждани. За близо месец от обявяването на поканата за набиране на заявления за интерес, в общината постъпиха 4660 такива. Това показва, че желанието на нашите съграждани да подобрят качеството на живот в община Видин, да дишаме по-чист въздух и да бъдем по-здрави е наистина силно.

В момента постъпилите заявления са на етап административна проверка за съответствие на условията на програмата и се очаква най-късно в началото на февруари следващата година да обявим домакинствата, които са одобрени на административно ниво. Непосредствено след това ще стартират обходи по домовете, за да се установи дали подадената информация в заявленията за интерес отговаря на действителната. Последната стъпка е подписване на договори със собствениците/съсобствениците на жилищата, демонтаж и реалната подмяна на отоплителните устройства на дърва и въглища с по-екологично чистите такива.

„НИЕ“: Какви други по-големи проекти реализира в момента Община Видин?

Десислава Тодорова: В момента Община Видин е в начален етап на реализацията на редица големи инвестиционни проекти, финансирани със средства от ЕС и държавния бюджет на Република България. Проектите са на стойност близо 100 000 000 лева. Досега Община Видин никога не е имала проекти на подобна стойност. Повечето от тях трябва да се реализират в рамките на следващите две години, след което Видин ще придобие наистина един нов облик и видимо преобразена жизнена среда. 

Част от тези проекти са: модернизация на образователна среда в ДГ „Русалка“, ДГ „Синчец“, ДГ „Славейче“, ДГ „Арабела“; „Въвеждане на мерки за подобряване на енергийната ефективност на спортни сгради в стадион „Георги Бенковски“, гр. Видин“, „Въвеждане на мерки за подобряване на енергийната ефективност на „Гребна база“, гр. Видин“; Основен ремонт на „Център за подкрепа на личностното развитие – Градско ученическо общежитие“, гр. Видин; въвеждане на мерки за енергийна ефективност на 9 многофамилни жилищни сгради; „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление в гр. Видин:, „Реформиране на Дом да стари хора в с. Кутово”.

Изброените проекти се реализират по Националния план за възстановяване и устойчивост, а от Държавния бюджет на Република България се реализират следните проекти: „Ремонт на ул. „Цар Иван Асен II“ от Околовръстен път до бул. „Панония“, гр. Видин; „Ремонт на бул. „Панония“ от Околовръстен път до ул. „Цар Иван Александър I“, гр. Видин“; „Основен ремонт на общински път VID2052/I-1, Видин - София/ - Срацимирово - Въртоп от км. 0 +000 до км 2+873“; „Основна реконструкция на Централна пешеходна зона – кв.371, к-с „Централна градска част“ и кв.329, к-с „Зона на услугите“ по плана на гр. Видин, етап V; „Изграждане на зелена и велосипедна достъпна среда в Крайдунавски парк и прилежащите му територии, гр. Видин“ – Етап 1; Етап 2; Етап 3; Етап 4; Етап 5; „Рехабилитация на бул. „Панония“ от ул. „Цар Иван Асен II“ до ул. „Гео Милев“, гр. Видин.

Работим активно и по програмите за трансгранично сътрудничество с Румъния и Сърбия, като в момента имаме одобрена концепция за изграждане на отговаряща на стандартите велоалея с прилежащата към нея инфраструктура от Речна гара до Колодрума.

„НИЕ“: Как общината определя приоритетите за новите проекти, които разработва?

Десислава Тодорова: Проектите, които разработваме в момента, са предимно с акцент цялостна реновация и рехабилитация на цели квартали на територията на гр. Видин. На етап сме подготовката на инвестиционни проекти за осем отделни квартала, като те включват облагородяване на междублокови пространства, ремонт на улиците вътре в квартала, подмяна на улично осветление и други дейности, така че всеки един от тези квартали да добие цялостен модерен, европейски облик, а не да се правят частични ремонти без особен видим ефект. Средства за реализацията на тези инвестиционни проекти очакваме да бъдат подсигурени от Програма „Развитие на регионите“.

Продължаваме да полагаме изключителни усилия и в изпълнението на политиките за опазване на околната среда.

„НИЕ“: Предвиждате ли партньорства с частния сектор?

Десислава Тодорова: Условията на европейските програми от тук насетне са такива, че в повечето случаи самите те налагат изискване в процесите на реализация на проектите да бъдат включени различни заинтересовани страни, което само по себе си е изключително ползотворно, с оглед подготовката и изпълнението на качествени и смислени проекти. Като най-добър пример мога да дам мащабния проект „Развитие на индустриален парк „Видин юг“, финансиран със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост към Министерството на иновациите и растежа, по който партньори са Община Видин и ВН „Инвестзон“ ООД. Проектът включва редица дейности, които ще повишат конкурентоспособността на община Видин и ще подобрят бизнес климата. 

С успешното  реализиране на проекта ще се създадат условия за привличане на нови инвеститори, които да изградят производствени предприятия, както и предпоставки за създаване на нови работни места в индустриалния парк. По този начин се постига стимулиране на индустриалните инвестиции и създаване на благоприятни условия за извършване на икономическа дейност и създаване на работни места в община Видин. Изграждането на индустриалния парк ще допринесе за привличане и задържане на инвеститори, за спомагане на реиндустриализацията на територията на община Видин, осъвременяване и създаване на индустриална зона с необходимата инфраструктура, свързаност и услуги, за скъсяване на веригите за доставки в ЕС, както и повишаване конкурентоспособността на местния бизнес в международен мащаб. Осигуряване на необходимите предпоставки за развитие на зелената енергия, иновациите и технологичния трансфер за създаване на работни места, развитие на човешкия капитал и подпомагане на икономическия растеж в община Видин с гарантирани високоплатени работни места за съответните специалисти.

„НИЕ“: Кои проекти считате за най-успешни до момента и какви фактори допринесоха за този успех?

Десислава Тодорова: Безспорно един от най-успешните проекти, които Община Видин изпълни, е проект „Подобряване на качеството на атмосферния въздух в Община Видин“ по Оперативна програма „Околна среда“. По проекта бяха подменени отоплителните устройства на дърва и/или въглища, които се считат за един от основните замърсители на въздуха, в над 3800 домакинства с по-екологосъобразни отоплителни устройства. Повече от година след изпълнението на проекта отзивите на нашите съграждани за качеството на уредите са изключително позитивни, данните от измервателните станции показват, че качеството на въздуха се е подобрило и това са две основателни причини, които определят проекта като наистина успешен.

Проект „Реставрация и адаптация на Синагога – Видин в туристически обект „Културен център Жул Паскин“ също е един от важните и знакови проекти, които Община Видин изпълни успешно. Културният център получи специална награда в категория „Социална инфраструктура - култура“ от Националния конкурс „Сграда на годината 2023“

Успешни и значими реализирани проекти също така са: Проект „Въвеждане на мерки за енергийна ефективност в 13 блока многофамилни жилищни сгради“; Проект „Подобряване на енергийната ефективност в общински административни сгради“, включващ обект „Сградата на общинската администрация“; Проект „Изграждането на 37 социални жилища в град Видин“; Проект „Основна реконструкция на 4-та част на Централна пешеходна зона от Младежкия дом до Спортна зала „Фестивална”; проект „Изпълнение на енергоспестяващи мерки за достигане на сграда с близко до нулевото потребление в „Св. Св. Кирил и Методий“ – гр. Видин“ и други.

„НИЕ“: Какви предизвикателства срещате при реализирането на проекти и как ги преодолявате?

Десислава Тодорова: Имаме отлична комуникация и изключително съдействие от страна на управляващите органи що се касае оперативните програми. За съжаление не мога да кажа, че същото важи, когато става въпрос за проектите, които изпълняваме по Националния план за възстановяване и устойчивост и държавния бюджет на Република България. Основните проблеми са липса на комуникация, неясни правила и такива, които се изменят в последствие, липса на своевременна проверка и верификация на средствата, изразходвани по проектите. Поради голямата стойност на сключените договори със сигурност Община Видин ще се наложи да се обърне и към различните финансови инструменти за подсигуряване на нисколихвени кредити за подсигуряване на оборотни средства. 

Но аз съм оптимист и вярвам, че скоро ще имаме постоянно правителство, което ще ни подсигури последователност, устойчивост и ясни правила, които ние общините да следваме и да можем да си вършим добре работата.

„НИЕ“: Има ли нови проекти или инициативи, които са в ранна фаза на планиране или разработване, но за които можем да очакваме добри новини?

Десислава Тодорова: В момента планираме и детайлизираме много интересна и значима инициатива, която да бъде изпълнена в следващата година, свързана със стимулирането на нашите съграждани, от най-малките до най-големите, да събират отпадъците разделно. Отново няма да изменим на принципа си сами да стартираме тази така важна политика, а европейските средства да бъдат само допълнение към нея. Опазването на околната среда е една от основните теми – както на национално, така и на европейско ниво – и Община Видин се старае винаги да провежда актуални политики в контекста на съвременните предизвикателства.