Започнала е процедура за обявяване на Чутурите край Грамада за природна забележителност

Сподели: 

В ход е процедура за обявяване на т.нар. „чутури“, намиращи се в землището на град Грамада, за природна забележителност. Целта е опазване на варовиковите образувания, наподобяващи „чутури“, находящи се в местността „Стублата“ в землището на гр. Грамада, които представляват забележителен обект на неживата природа, с безспорна естетическа и научна стойност, става ясно от документите, публикувани на интернет страницата на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Монтана. 

Процедурата е стартирала във връзка с постъпило в Министерство на околната среда и водите (МОСВ) предложение от Асоциация на парковете в България (АПБ) и проф. Димитър Синьовски – председател на Асоциацията за опазване на българското георазнообразие. 

Съгласно предложението, Геотоп „Чутурите“ е представен от овални варовикови образувания с цилиндрични кухини по дългата ос на останали от миналото дънери на мангрови дървета, около които е натрупан варовиковият материал. Геотопът е разположен на 248 м надморска височина, северно от гр. Грамада, обл. Видин. Чутурите представляват ниски, колоновидни, почти еднакви по размер овални инкрустационни образувания с цилиндрична кухина по дългата ос. Много рядко се срещат чутури, чиито отвор е запълнен с първичен материал – силно кавернозен, песъчлив варовик. Има и такива, затворени отгоре или със съвсем тесен отвор, разширяващ се надолу и заемащ цилиндрична форма. Името на образуванията произлиза от формата им, наподобяваща дървени съдове за счукване на жито. Наличните данни показват, че са образувани преди около 7 млн. г. през Бесарабския подвек на Сарматския век (Късен Миоцен) от органогенна варовикова маса, инкрустирана по дънерите на растящи в крайбрежната зона на Сарматското море дървета. Съгласно приложената към предложението информация за скалните образувания – предмет на опазване в проекто - защитената територия, чутурите представляват уникални за страната и Балканския регион геоложки образувания.

Територията, която се предлага да бъде обявена за защитена, е с площ близо 200 дка и включва държавни и общински терени. Ако стартиралата процедура приключи успешно, в обхвата на Природна зона „Чутурите“ ще бъде забранено строителство, с изключение поддръжка, ремонт и реконструкция на съществуващи обекти и съоръжения, както и поставянето на преместваеми обекти. Няма да може да се променя предназначението на имотите и да се извършва добив на подземни богатства. Ще е забранено навлизането и паркирането на моторни превозни средства, извън съществуващите пътища, както и къмпингуването и паленето на огън. 

До 18 ноември заинтересованите лица имат възможност да предоставят в РИОСВ – Монтана мотивирани писмени предложения и възражения относно проекта на заповед за обявяване на защитената територия. Същите могат да бъдат депозирани в деловодството на РИОСВ – Монтана на адрес: гр. Монтана, ул. „Юлиус Ирасек“ № 4 или изпратени на електронна поща: riosv@riosv-montana.com. След изтичане на срока, ще бъде свикана комисия по чл. 38, ал. 1 от ЗЗТ, в рамките на която ще бъдат разгледани и постъпилите предложения и възражения.