За проблема с електрическите тротинетки и неговите измерения във Видин

Темата коментира началникът на сектор "Пътна полиция" главен инспектор Владимир Герасимов
Сподели: 

Видин не прави изключение от общата тенденция за увеличаване на придвижването с електрически тротинетки – или т.нар. индивидуални електрически превозни средства, както те са дефинирани в Закона за движение по пътищата. Това налага предприемането на превантивни мерки за избягване на инциденти, което изисква усилията не само на органите на МВР, но и на общинската управа. Това заяви началникът на сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Видин главен инспектор Владимир Герасимов, който коментира темата пред журналисти. 

„Виждаме, че на пазара се предлагат вече все по-различни модификации, а законът е много постно написан по отношение на тези превозни средства. Колкото по-модерни и по-иновативни стават те, толкова по-опасни, според мен, стават. Борим се срещу тези нарушения. Когато се касае за деца до 16-годишна възраст, трябва да уточним, че те не носят наказателна отговорност – тук нашите действия са насочени и към техните родители. Задачата не е лесна, обръщаме й внимание, не сме занижили контрола“, увери главен инспектор Герасимов.

Той допълни, че по отношение на електрическите тротинетки проблем е и движението по пешеходните зони на такива превозни средства, което законът забранява. „Въпрос на контрол е, и това ще го поставя на въпрос пред Общината, за обозначаване на тези пешеходни зони, обозначаване на зоните, забранени за придвижване на велосипеди и други подобни превозни средства“, посочи началникът на сектор „Пътна полиция“ – Видин. 

В закона ясно е записано къде е разрешено движението с електрически тротинетки, напомни главен инспектор Герасимов – разрешени са за управление по уличната мрежа в града, по велоалеите, както и на места, където разрешената скорост е до 50 км. „Тоест, извън града не са разрешени – а засичаме такива придвижващи се, особено около града“, каза той. „Всички правила за движение по пътищата важат и за водачите на индивидуални електрически превозни средства: движение отдясно, с определените сигнали за завиване, трябва да са снабдени с необходимите светлини, за да са видими в тъмната част на денонощието, възрастовите групи са ограничени също“, обясни главен инспектор Герасимов. 

Той напомни, че не е разрешено превозването на сакове, кашони и друг обемен багаж с тротинетка. Категорично е забранено също така на една тротинетка да се вози повече от един човек, подчерта началникът на сектор „Пътна полиция“. „Когато констатираме такова нещо, ние взимаме винаги отношение, но стават все повече и повече – това означава, че в гражданите има и една безотговорност. Но като стане една масовост в използването и по ръба на закона, като ползвателите на такива превозни средства се опитват да заобикалят правилата, нашата задача става още по-трудна“, коментира главен комисар Герасимов. 
 

Снимката е илюстративна