Изложба съживява паметта за големите заводи през социализма във Видинския окръг

Сподели: 

Разходна назад във времето – към периода на социализма и на промишления разцвет на Видин – организира Регионалният исторически музей. Днес в музей „Кръстата казарма“ беше официално открита изложбата „Промишлеността на Видински окръг в периода на социализма“, която чрез много фотографии и предмети от продукцията на заводите в окръга припомня на едни и дава нови знания на други за близкото минало на Видинския край.

„Идеята за тази изложба е да покажем на младото поколение – родените след 1990 година, какво е имало във Видин, как е изглеждал Видин през един период, за който те са слушали от своите родители и своите баби и дядовци. Другата идея е да върнем малко лентата назад за тези, които сме живели в този период, да си спомним какво е имало в нашия град“, обясни авторът на изложбата д-р Петя Иванова. 

Стремежът е бил да се представят най-известните предприятия, които са носили славата на Видин не само в България, но и в почти целия свят. Изложбата „съживява“ спомена за девет от най-знаковите предприятия. „Безспорно най-известното, най-голямото и най-разпознаваемото е Стопанският химически комбинат – единственият завод в България, който е произвеждал полиамидни влакна и в един период, когато става комбинат, единственото място, в което са се произвеждали гуми“, разказа д-р Петя Иванова. 

Друго уникално производство, показано в изложбата, е на Порцелановата фабрика – видинският костен порцелан е единственият на Балканите и е изнасян за целия свят. Фабриката е създадена през 1926 година, а след одържавяването през 1948 година предприятието получава името Държавно индустриално предприятие „Бонония“, през 1949 година се преименува на ДИП „Сталин“, а от 1970 година носи името на видният местен ремсист и партизанин Коста Йорданов. 

Телефонният завод в Белоградчик също е една емблема, защото това е единственото предприятие в България, в което са се произвеждали телефонни апарати. В изложбата са представени също така консервната фабрика, цигарената фабрика, заводът за помпи, заводът за режещи инструменти, заводът за ризи, всички функционирали в град Видин, както и каучуковият завод в Кула. 

Изложбата напомня, че в периода на социализма във Видински окръг отварят врати над 40 промишлени предприятия. Като водещи се утвърждават химическата, машиностроителната и шивашката промишленост. Промишлени предприятия и промишлени дейности има не само в града, но у в много населени места в окръга – Гипсов комбинат в Кошава, Дървопреработващ завод в Орешец, Завод за метални стълбове в Ружинци, промишлено предприятие „Метал“ в Дреновец, както и цехове в много други селища. А Видинският окръг е единствен производител в България на полиамидна коприна, телефонни апарати, суров и печен гипс. Произвеждат се 98% от моторните помпи и 71% от автомобилните гуми в страната.