Интерактивна изложба разказва истинската история на еврейско момиче, оцеляло в нацистка Германия
Уникална изложба, разказваща за един от най-мрачните периоди от човешката история – Холокоста, през историята на малко еврейско момиче – Сузи Колм, е подредена в Културен център „Жул Паскин“ във Видин. Със силно въздействащи интерактивни похват експозицията „Сузи, внучката от къща №4 и времето на скритите еврейски звезди“ представя истинската история на еврейското момиче от Берлин-Вилмерсдорф, което заедно с родителите си Щефи и Лудвиг Колм се укрива през октомври 1942 г., за да избегне преследването от националсоциалистическия режим.
Изложбата е подредена като лабиринт – минавайки през него, посетителят се среща с различни моменти от живота на Сузи и премеждията, през които семейството й преминава. Включени са както документални снимки и предмети от епохата, така и текстова част, в която на достъпен и разбираем език са представени ключови моменти и факти от периода на Втората световна война и съдбата на евреите в нацистка Германия и окупираните от нея територии, пречупени през личната история на Сузи и нейното семейство. Част от таблата представят и страници от едноименната книга на германската учителка Биргита Бер, която разказва тази действителна история чрез един интригуващ детското въображение литературен похват – визуалният език на графичния роман.
Историята на Сузи има щастлив край – тя и родителите й оцеляват и се събират след войната. А вече пораснала, Сузи отваря малка сладкарница в Ню Йорк и сбъдва своята мечта. Така, макар и „говореща“ по сериозните теми за антисемитизма и расизма, за изключването и неравенството, изложбата завършва с оптимистичен тон и предава важното, особено за младата публика послание, че има надежда, че доброто трябва да просъществува.
Това е история, която си заслужава да бъде разказана, защото е актуална и днес, заяви на откриването на изложбата Надя Захариева - програмен директор “Бизнес, предприемачество и технологии” от Фондация “Америка за България”. „Много лесно е да слагаш етикети – „евреин“, „враг на народа“, „чуждестранен агент“. Аз се надявам тази изложба, която по много достъпен и интерактивен начин разказва историята на едно момиченце и как то оцелява през този труден период, да е интересна за всички деца и ученици от Видин и от околните населени места. И да предизвика фурор, защото тази изложба наистина е на световно ниво – по начина, по който е разказана и по начина, по който е представена“, допълни Захариева.
Изложбата може да се превърне в път към това да разберем какво означава „изключването“ – една много релевантна тема и за нашето общество, коментира Ина Кънчева, председател на фондация „Културни перспективи“, които са издатели на книгата и куратори на изложбата, разказващи една истинска история. „По подобие на историята на Ане Франк, тя е била дълбоко забравена. Но благодарение на една учителка и авторката на книгата Биргита Бер и нейните ученици в Берлин – те забелязват няколко „препъни камъка“ и тръгват по следите им, за да открият тази лична семейна история. И така стигат до оцелелите близки на Сузи и следващи поколение. И започват, като едно упражнение, да развиват цялата история и да помагат на изключително креативната си преподавателка да се стигне до този проект“, обясни Ива Кънчева. Тя допълни, че родилата се по този начин изложба се радва на изключително голям успех сред жителите и гостите на Берлин.
„Важно е тази история да бъде разказвана и анализирана, защото тя е един дневник, който се опитва да стигне до най-дълбоките кътчета на човешката душа, да разтвори онези „портички“, които понякога ние не искаме да отворим, защото са една голяма рана в нас. Но чрез тази история ние правим така, че да не се случи тя да се повтори. А в света, в който живеем, тя е особено релевантна, защото, за съжаление, историята се повтаря“, сподели Ина Кънчева. Тя допълни, че стремежът е изложбата в следващата една година да посети големите градове в България, така че повече училища да имат достъп до един модерен начин на представяне на историческия отрязък между Първата и Втората световна война.
Изложбата в Културен център „Жул Паскин“ може да бъде разгледана до 20 януари 2025 г.
НИЕ