Историята на кафе капсулите: От идея до иновация
Само допреди няколко десетилетия, опциите за приготвяне на еспресо са били едва няколко, а днес всеки има пълната свобода да си направи вкъщи. Изобретяването на кафе капсулите е една от най-значителните промени в индустрията, превръщайки ги в основна част от домовете, баровете и ресторантите в нашето съвремие. Но каква е тяхната история и как една идея се превръща в иновация, преобръщайки света на кафето завинаги? Предстои да видим в следващите редове.
Ранното начало
В късните години на 19-и и началото на 20-и век, започва предлагането на “кафе за една доза”, което до този момент е непознато. Единичните дози представлявали торбички, пълни с изпечено и смляно кафе. Те наподобявали тези за чай и били плод на експерименти, които обаче не успявали да задоволят особено потребителите.
Едва през 1975 г., главните инженери в Nestlé започнали обсъждането за създаването на машина за еспресо, която да бъде практична и лесна за използване извън заведенията. През същата тази година, в отдела им за опаковане в Италия, работа започва Ерик Фавре, който цели да натрупа опит в столицата на кафето. Заедно със съпругата си, те обикалят различните заведения в Рим, в търсене на най-доброто еспресо, докато в един известен бар, той не става свидетел на нещо, което ще промени индустрията.
Той забелязва, че баристите там правят еспресото по различен начин, изпомпвайки буталото на машината не един, а няколко пъти преди да пуснат напитката да тече. В този момент, той е осенен от мисълта, че така до кафето достигат повече въздух и вода, което води до окисляване, а резултатът е напитка с повече плътност, аромат и кремообразност.
Не след дълго, Фавре започва работа по прототип на машина, с изцяло нова система за правене на еспресо за една доза, имитираща механизма от бара в Рим. Така се ражда Nespresso. Успехът на машината, който познаваме днес, за съжаление не идва бързо. Първоначално тя е рекламирана като луксозен продукт, а изобретателят ѝ се фокусира върху търговски сгради и ресторанти, където започва доставки, но въпреки това, тя не успява да се наложи стабилно на пазара.
Еволюция
Към края на 20-и век, под ръководството на Жан-Пол Гаяр, Nespresso измества подхода и стратегията си в нова посока. Фокусът пада изцяло върху домашната употреба, предоставяйки възможност на потребителите да се наслаждават освен на неповторимо инстантно кафе у дома, но и на иновативните капсули за кафе. Компанията жъне изключителен успех в началото на 2000-те, но десетилетие по-късно патентите им започват да изтичат. Това отваря пазара за трети страни и възползвайки се от набраната популярността, редица лица започват да произвеждат капсули, които са съвместими с известната машина.
Съвременен период
В наши дни, изборът между кафе капсули е повече от огромен и потребителите имат пълната свобода да селектират както измежду разновидни марки, така и по десетки вкусове и материали, от които да са изработени. Всяка капсула съдържа определено количество фино смляно кафе, което дава несравнимо улеснение за приготвяне и неповторим вкус. Разгледайте предложенията на https://www.coffeespot.bg/kafe/na-kapculi и преоткийте света на кафето.
Екологично влияние
Широко обсъждана тема през последните години, имайки предвид нарастващата консумация на капсулите с тонизиращата напитка, е относно обема на отпадъци и влиянието над околната среда. Първоначално, те били изработвани от пластмаса и алуминий, които са трудни за рециклиране, но под натиска на ангажирани потребители, които започват да изискват по-екологични и чисти материали, се появяват алтернативи. Резултатът са биоразградими опаковки, които са на растителна основа, направени от устойчиви материали.
Безспорно капсулите са една от най-големите иновации в света на кафе индустрията и няма човек, който да не е опитвал еспресо, направено от тях. Те са символ на простота и компактност, която е от основно значение за съвременното натоварено ежедневие. Свободата да експериментирате с най-разнообразни вкусове, аромати и текстури е огромна, благодарение на Ерик Фавре, който поставя началото преди няколко десетилетия. А какво ли ще е бъдещето? Предстои да разберем.