Кабинет по репродуктивно здраве отвори врати във Видин

Сподели: 

Кабинет за репродуктивно здраве работи вече във Видин. В него видинските семейства, срещащи трудности да се сдобият с дете, ще могат да получават безплатни консултации, при това от водещи специалисти. На откриването му присъстваха кметът на община Видин Цветан Ценков, кметът на община Кула Владимир Владимиров, народният представител Любен Иванов, лекари-специалисти по репродуктивна медицина, както и граждани. 

Председателката на фондация „Искам бебе“ Мария Янева, обясни, че разкриването на кабинеът във Видин е израз на желанието на организацията да търси все повече начини за подпомагане на двойките с репродуктивни проблеми. „Тъй като това е отдалечен район, за пациентите самата логистика по пътуване, организиране е свързана с много средства, затова решаваме, че в тези райони трябва да има кабинет на място, който да бъде посещаван от специалистите по асистирана репродукция, за да можем да подсигурим качествено и навременно медицинско обслужване и медицински грижи именно и за тези пациенти, които нямат възможност да пътуват“, каза Мария Янева. Тя изрази надежда разкриването на кабинета за репродуктивно здраве да допринесе за развитието на региона, най-вече от гледна точка а фертилността на младите хора. „Да може да се запази, тъй като все повече млади хора до 30-годишна възраст вече са с изчерпан или намалял яйчников резерв. Ако не се прави профилактика навреме – именно през такива кабинети, в които пациентите да бъдат насочвани да правят елементарните изследвания, които да им дадат най-вече поглед за това докъде може една жена да отлага своята първа бременност, мисля, че тогава нещата ще изглеждат по съвсем друг начин“, посочи председателката на Фондация „Искам бебе“.

Разкриването на кабинета за репродуктивно здраве във Видин се случи с подкрепата на Община Видин, а кметът д-р Цветан Ценков беше категоричен, че местната администрация ще помага и занапред. „Във Видин са се раждали над 3500 деца преди 30 години, в момента не се раждат и 300… Ще дадем всичко от себе си тук наистина да се създаде традиция, да идвате периодично от София, от водещите клиники, колеги, да преглаждате нуждаещите се двойки. Повярвайте и Общината е включена в такъв проект, с който финансираме такива двойки. Така че се надявам с общи усиля все повече деца да се раждат.“, каза видинският градоначалник. 

Кабинетът по репродуктивно се намира в сградата на медицински център „Биомед“. Желаещите да получат безплатна консултация двойки е необходимо да се запишат предварително чрез фейсбук страницата на кабинета.
Влошеното репродуктивно здраве е следствие от много фактори

Хората с репродуктивни проблеми стават все повече, като това е следствие от много фактори, обясни д-р Явор Малинов. „Една от причините за това да е по-висок броят на хората със стерилитет, е че отлагаме все по-дълго времето, в което решаваме да имаме деца. Нашето семейно планиране става все по-късно, и по-късно, и по-късно“, обясни специалистът по репродуктивна медицина. Той допълни, че възрастта на средностатистическата първескиня е предиктор, който най-добре колерира с това каква е нуждата от асистирана репродукция и от репродуктивна медицина в дадена популация – тази възраст е най-висока в Гърция (31,6), в България е по-ниска, но това вероятно се дължи и на определени етноси, които доста по-рамо изпълняват своето семейно планиране. 

„Все повече заседнали професии при мъжете – професиите, при които мъжете седят постоянно, са много вредни за спермогенезата: тестисите не случайно са извън тялото на мъжа, за да може да се поддържа по-студена температура. Американската асоциация по репродуктивна медицина 2018 година създаде доста добър анализ, който демонстрира ясно връзката между някои професии и лошата спермогенеза – шофьори на дълги разстояния, банкови служители, ай-ти специалисти и др. професии, при които предимно се седи“, посочи д-р Малинов.

От друга страна при жените фактори са някои полово предавани, както и доброкачествени заболявания (като ендометриоза и адромиоза), които в момента са с по-голяма честота, отколкото са били преди. 
„Всичко тези фактори в комбинация допринасят за това хората все по-трудно да се репродуцират“, обобщи специалистът. 

Председателката на Фондация „Искам бебе“ Мария Янева посочи, че за съжаление се увеличава броят на хората с репродуктивни проблеми, които имат нужда от донорски генетичен материал – само през 2023 година 1800 семейства са си заплатили процедурите със собствени средства и с помощта на нашата организация. „Набираме средства чрез различни кампании, включително имаме предложения и към държавата това да бъде вече и факт от страна на държавно финансиране, преди нова година поставихме този въпрос за разглеждане, като се надявам тази година това да се случи. Тъй като имаме и горещите обещания, че тази година правилникът на Центъра за асистирана репродукция ще бъде променен и съответно тези пациенти ще получат финансиране. Докато това се случи, ние не спираме да работим в различни градове на страната“, заяви Мария Янева.