Кметът на Ружинци Александров: Хората измерват нашите резултати с това, което виждат с очите си

Сподели: 

„НИЕ“: Г-н Александров, каква година изпраща Община Ружинци?

Александър Александров: Като цяло годината беше успешна. Парите в бюджета на Общината са строго ограничени, но ние успяхме все пак да понаваксаме с по-добра събираемост. Имаме добра финансова дисциплина – това е на първо място. Разбира се, хората измерват нашите резултати с това, което виждат с очите си – не ги интересува, че общинската администрация през годината е предоставила 3500 услуги, например, тях ги интересуват асфалтираните улици, ремонтираните тротоари. 

Но и в това отношение мисля, че се справяме добре. Макар и в края на годината, започнахме с ремонтирането на 12 улици в пет населени места, като пет от тях са стигнали на етап полагане на първи слой асфалт и ако температурите позволяват, веднага ще положим и втория слой асфалт, ако не – ще чакаме подходящи метеорологични условия догодина. Започнахме и в Бело поле работа по една от двете улици, които трябва да бъдат подготвени за асфалтиране. 3 190 000 лв. е стойността на ремонта на тези 12 улици, като средствата са от инвестиционната програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. 

Започнахме и изграждането на корпус към Дома за стари хора в Дреновец – там работата върви в бързи темпове. Освен изграждане на пристройка, в съществуващата сграда имаме преграждане на стени, направа на врати, тъй като преустрояваме вътрешното пространство, така че да се обособят по-големи помещения, които две по две ще споделят общ коридор и баня. В новия корпус ще бъдат настанени пет човека, ще има и обособена трапезария. Ще бъде изграден асансьор. Средствата са осигурени от Плана за възстановяване и устойчивост.

Закупихме нов електрически автомобил – бус, който е транспортен и ще обслужва социалните услуги и дейности. За закупуването му получихме 30 000 лв. от Националния екодоверителен фонд, 34 000 лв. са средства на Общината. На финала сме на процедурата за доставка на още един електрически автомобил – отново за нуждите на социалните дейности, както и на един бус, който ще е за нуждите на общинската администрация. 

Тази година започнахме строежът на ново крило на общинската администрация, което също с много бързи темпове напредва – до дни ще бъде поставена дограмата. Започнахме и текущите ремонти на сгради в четири населени места – приключихме с предвидените дейности в Динково и Тополовец, сега в двете села остават вътрешни ремонти в кабинетите на кметовете, а в Динково и изграждането на нов клуб, който ще може да се ползва и от възрастните хора, и от младежите. Младежки клуб ще бъде изграден в Гюргич – там има клуб на пенсионера, но младежите в селото пожелаха едно помещение, което се намира в полуприземния етаж в сградата на кметството, да стане младежки клуб и от Общината се изисква да извършим ремонта: поставян на окачен таван, шпакловане на стени и подмяна на дограма, а за самото обзавеждане ще се погрижат самите младежи. Текущи ремонти имаме планирани и в Дреновец – на санитарно помещение и коридор на втория етаж в сградата, където се намират стаите на кметството, Бюрото по труда, социалната служба и др. Там е и изнесеното звено към новосъздаденият социален център „Бъдеще за децата на Ружинци“, който започна работа в началото на месец август – гордея се с работещите в този център и ги поздравявам за труда, който полагат за приобщаване на децата. С радост наблюдавам как след училище децата отиват в този център, където още час-два с тях се занимават опитни педагози и социални работници. 

Тази година успяхме да довършим, имаме и държавна приемателна комисия за пътя до Черно поле, в чиято рехабилитация бяха вложени общо 4,4 милиона лева, с които през миналата и тази година успяхме да ремонтираме цялото от разклона на Е79 до село Черно поле – три слоя асфалт, хоризонтална и вертикална маркировка. 

Не толкова успешни бяхме в борбата за възстановяване на другия път за Черно поле, където свлачище отнесе водосток и пътното платно в един участък беше отнесено – кандидатствахме за финансирахме, но не успяхме да получим сумата, необходима за цялостния ремонт, която е около 1 милион лева. Няма как Община Ружинци със собствени средства да извърши този ремонт – само за сравнение ще кажа, че за тази година разполагахме с близо 700 000 лв. капиталови средства. 

Асфалтирахме два участъка от тротоари в Ружинци и Дреновец, които бяха в много лошо състояние. Освен това още през лятото започнахме да подсипваме с трошен камък улици в населените места, които на тази и следващата година не са предвидени за асфалтиране, като тази дейност продължава и към момента. 

През настоящата година Община Ружинци получи наградата „Златен ключ“ – за институция най-добре организирала предоставянето на достъп до информация. 

„НИЕ“: Отиващата си вече година не беше лека. Какви бяха предизвикателствата, които срещнахте – и във връзка с политическата обстановка, но не само? И как успяхте да се справите, предвид по-ограничените ресурси, с които разполага една малка община? 

Александър Александров: Харчим само това, което имаме – нищо повече. Но основен проблем е финансирането на проекти. Всички програми закъсняват – и тази година не бяха пуснати новите мерки по настоящия програмен период на Програмата за развитие на селските райони. По Плана за възстановяване и устойчивост имаме един спечелен проект, който е за подмяна на улично осветление във всички населени места, по който имаше обжалване на процедурата за избор на изпълнител на услугата – обжалването беше отхвърлено, но това ни забави с няколко месеца. Но по Плана за възстановяване и устойчивост няма нищо друго все още. По концепциите за интегрирани териториални инвестиции – също нищо, а имаме готовност да кандидатстваме с двете неща, включително за ремонт на над 30 км улици и пътища в общината.

Всичко е въпрос на гласуването на редовен кабинет, с който да започнем да работим нормално. В момента държавата работи на полусъединител. 

Давам пример, години наред предлагаме една социална услуга – „Грижа в дома“, по която 35 потребители бяха обгрижвани от девет човека. Тази национална програма свършва в началото на януари, на следващия ден започва нова програма, според която ние имаме право само на шест потребители и на един или двама домашни помощници. Кой ще се грижи оттам насетне за хората, които досега са били обгрижвани по тази програма. А какво ще правим с домашните помощници, които получаваха заплата – сега те ще останат без работа. 

Възползваме се от всички програми за временна заетост – по една от тях назначихме седем души, голяма част от тях младежи до 29 години и голяма част от тях са назначени в администрацията, като основно идеята ми е тези хора да останат да работят в общинската администрация. 

Тази година успяхме по различни програми и мерки да осигурим работа на 191 човека. С всяка година обаче възможностите стават все по-ограничени – преди няколко години близо 500 безработни получиха работа благодарение на Община Ружинци, но тогава имахме редовно правителство. Сега се пускат едни програми, както аз казвам, да забаламосват хората – аварийни групи за по един месец… Ние не ставаме по-заможни, безработицата не намалява, а в същото време се намаляват възможностите да кандидатстваме по различните програми. В крайна сметка в нашите села, където населението е застаряващо, и поддръжката на инфраструктурата – на паркове, гробищни паркове, тротоари, спортни площадки и кътове за отдих – е изключително трудно, а ние не разполагаме с достатъчно хора, които да работят тази работа.

„НИЕ“: Тоест, специално що се отнася до социалната политика на държавата виждате отстъпление? И как си обяснявате това.

Александър Александров: Явно е отстъплението. Заради липсата на редовно правителство тези неща се променят. Освен това залагат за едни дейности, в края на годината се вижда, че има останали пари и хоп – пускат ги за аварийни групи. Да но аварийната група е декември, когато няма сняг – януари, когато има сняг, няма да има аварийна група. 

И аз все си мисля, че или падат като процент парите за социални дейности, или пък отиват после към други пера – към други „дупки“, които се запушват в държавния бюджет. Така си мисля аз. В крайна сметка ако София, Варна, Бургас, Пловдив нямат нужда от програми за безработица, то малките общини като Ружинци имаме нужда от тези програми, с които от една страна си осигуряваме работници за извършване на различни дейности, а същевременно осигуряваме доходи за част от населението.

На всичко отгоре всяка една година минималната заплата скача и вече достига до нивата на заплатите на част от хора в общинската администрация, които са с висше образование. 

„НИЕ“: Предстои сега обсъждане на бюджета на държавата за следващата година. Общините надявате ли се в него да се завишат средствата за издръжка на общинските администрации?

Александър Александров: Не се надяваме, ние настояваме. Досегашните разговори показват, че все повече неща ни се орязват, в същото време общините биваме натоварвани с все повече нови задължения и отговорности. Но все се надявам, че здравият разум ще надделее в парламента. 

„НИЕ“: Какво предстои като основни задачи пред Община Ружинци през следващата година?

Александър Александров: Върви процедура за избор на изпълнител, който ще прави проектиране за асфалтиране на улици и в малките населени места. По инвестиционната програма на Министерството на регионалното развитие имаме право да получим още около 900 000 лв. – за тях сме подали за асфалтиране четири улици в най-малките населени места в общината, в които досега не е реализиран никакъв европейски проект, заради критерия брой население. Тези ремонти ще се реализират през 2025 година. 

До края на следващата година ще бъде завършен и ремонтът и дострояването на Дома за възрастни хора. Сега очаквам да получим аванс по проекта за довършване на преустрояването на сградата на бившата поликлиника в Ружинци в център за настаняване от семеен тип – финансирането е 1,9 милиона лева.

Освен това сме възложили проектирането за подмяна на водопроводната мрежа в село Плешивец – следващата година ще търсим възможности, за да осигурим и необходимото финансиране. Освен това имаме готовност и с проекти за водопровод в Дреновец. Чакаме обаче да бъдат отворени за кандидатстване мерките по Програмата за развитие на селските райони. 

Сега очаквам да се одобри проект за подобряване на енергийната ефективност на детската градина в село Ружинци – мина комисия на проверка, направиха снимков материал и си мисля, че ще получим финансиране за детската градина, така че сградата да бъде обновена, енергийно ефективна, с нулев разход на енергия, както сме заложили. 

През тази година станахме съучредители на местна инициативна рибарска група, заедно с община Димово и община Монтана – през следващата година ще развиваме концепцията за спортен риболов, това ще се случва предимно в язовира в село Гюргич, който е единственият язовир, стопанисван от Община Ружинци. Намерението е да възстановим заведението, което някога е било там, да възстановим едни малки къщички на брега на язовира с цел спортен риболов. В момента довършваме ремонт на пътя от язовира до селото – някъде около 2 км. Припомням, че преди три години, а преди това и през 2013-2014 година имаше поройни дъждове, които отнесоха пътя и достигането до язовирната стена контролирането на нивото на водата беше сериозно затруднено, миналата година пътят беше допълнително разрушен и сега с трошен камък подсипваме целия участък, със собствени средства и възможности възстановихме всички пет водостока, почистихме ги, на места поставихме нови тръби, изградихме канавки. 

Надявам се и местната инициативна група, в която участват и общините Чипровци, Георги Дамяново и Чупрене да заработи следващата година. Дейностите, които ще се финансират, са свързани с подкрепа на местния бизнес, общините ще получим и средства предимно за култура и много малко за инфраструктура – в момента новата стратегия на местната инициативна група е в процес на утвърждаване. Идеята ни е за подкрепа на млекопреработватели – създаването на малки мобилни мандри за сирене и кисело мляко. 

През следващата и по-следващата година в три населени места ще бъдат построени параклиси. В момента изграждаме оградата за параклисите в Динково и Дреновец, параклис ще има и в Черно поле. Догодина първо в Динково и Черно поле ще бъдат направени параклисите – в Динково няма храм, а този в Черно поле е полуразрушен и са необходими много средства за възстановяването му, но това могат да направят митрополията и църковното настоятелство. 

В края на настоящата година открихме етнографската къща-музей в село Ружинци. Още преди четири години закупихме тази къща, постепенно я преобразихме и вече наистина имаме музей. Назначили сме човек, който да го стопанисва и да го дообогатява. Ще възстановим целия двор – идеята ни е там на пролет да възстановим всички насаждения, които биха могли да се отглеждат в един селски двор – от лук, домати, пипер до репица, цвекло и др. Ще възстановим и лозето, което е в края на двора, така че когато идват деца от градовете, които нямат контакт до селския бит и начин на живот, тук ще могат да видят хората на село не толкова отдавна са изхранвали своите семейства. 

Догодина трябва да отвори врати и музеят в Гюргич – там ремонтирахме помещение и започнахме събирането на експозицията. Имаме много хубави експонати, които наистина си заслужава да се видят от хората. 

„НИЕ“: Как работите с неправителствените организация, с гражданския сектор?
Александър Александров:
През тази година създадохме съвет към кмета на общината, в който участват две неправителствени организации, представители на читалища, на клубовете на пенсионера и граждани. На три месеца съветът заседава и на тези заседания, на които се дават предложения, идеи, които се реализират със съдействието на общината – така тази година например на 6 септември беше организиран колопоход, проведе се ново спортно състезание. В този съвет се роди и идеята за поставяне на паметна плоча на героите от село Дреновец, загинали във войните. 

„НИЕ“: Какво си пожелавате за 2025 година? Предполагам едва ли поредни избори…
Александър Александров:
Това щях да кажа – не искам повече избори. Омръзна ни – и на администрацията, и на хората ни омръзна. Омръзна ни да гледаме бездействие. Вече 35 години надежди – надежди че това ще стане, онова ще стане… Искаме реални, прости неща за човешкото съществуване. Да запазим хората и да се спасим от още по-голямо обезлюдяване, сериозни доходи и по-малко безработица, добре асфалтирани улици, сменени водопроводи, ремонтирани училища и детски градини. 

Надявам се 2025 година да е мирна, щастлива, да е много по-успешна, да стартират европейските програми и процедурите по тях да бъдат опростени, така че да привлечем повече инвестиции за подобряване на инфраструктурата и хората наистина да са доволни, че са останали да живеят в нашите села!

 

Снимки:

сн. етнографска къща Ружинци: В края на годината в Ружинци отвори врати етнографска къща-музей

сн. път Черно поле: Сред най-големите проекти, приключени през 2024 година в община Ружинци, е рехабилитацията на пътя от Е79 до село Черно поле

сн. дом за стари хора Дреновец: С бързи темпове напредва работата по дострояването и преустройството на Дома за стари хора в Дреновец