.
.
.
„НИЕ“: Г-н Александров, преди дни участвахте на Общото събрание на общините в България. Какво коментирахте там във връзка с най-актуалната в момента тема – подложения на обсъждане в Народното събрание бюджет на държавата за 2025 година?
Александър Александров: Това беше темата на дискусията, която проведохме заедно със зам.-министъра на финансите Кирил Ананиев и с министъра на околната среда и водите Манол Генов. От експозето, което зам.-министър Ананиев направи, стана ясно, че са предвидени средства за довършване на започнатите вече проекти по инвестиционната програма на МРРБ за финансиране на общински инфраструктурни проекти. Засегнати бяха и други въпроси – например за санирането на многофамилни жилищни сгради.
„НИЕ“: След като параметрите на държавния бюджет са ясни, осигурява ли той достатъчно средства общините да работят нормално, включително с оглед на повишените минимални работни заплати, което вероятно ще наложи актуализиране на възнагражденията и на останалите служители в администрациите?
Александър Александров: Ние в момента само сме изравнили заплатите на хората, които са на минимално равнище. Но по принцип възнагражденията на една голяма част от служителите в общинската администрация са малко над минималната заплата, много малко са специалистите на длъжност, изискваща по-голямо възнаграждение, но и техните заплати не са „на тавана“. Затруднява ни това, че в проекта на бюджет е предвидено 5% увеличение на заплатите в общинските администрации, а минималната заплата не се повиши с 5%, тя се повиши с повече. И при това положение ще има едно изоставане по отношение увеличението на заплатите на служителите, които са с по-висока квалификация. Рискът при това положение е експерти да започнат да напускат общинската администрация. За да можем да осигурим увеличение, надхвърлящо тези 5%, трябва да отделим средства от собствените приходи, вместо, например, да ги насочим за финансиране на капиталови дейности и да можем да финансираме допълнителни обекти. Според мен щеше да е добре увеличението на заплатите на общинските служители да е поне с процент, равен на процента на увеличение на минималната работна заплата.
В крайна сметка зависи и от това, как ще разпределим общинския бюджет за настоящата година. Но все си мисля, че ще намерим компромисен вариант, при който да не разочароваме общинските служители.
„НИЕ“: Споменахте Инвестиционната програма на МРРБ. Община Ружинци изпълнява в момента няколко проекта, финансирани чрез нея – на какъв етап са те?
Александър Александров: Един от проектите, който вече реализираме, е за ремонт на 15 улици в населените места на общината. В понеделник започва полагането на първия слой асфалт на още 5-6 улици от списъка – отиваме към Бяло поле и Ружинци, след като свършим там, се връщаме и започваме полагането на втория слой асфалт, както и полагането на асфалт на отклоненията към пресечките и подходите към домовете на живущите на тези улици, но тъй като това ще се прави на ръка, необходимо е времето да е по-топло.
По друг проект, финансиран от инвестиционната програма – за изпълнение на втория етап от изграждането на Център за настаняване от семеен тип в Ружинци, приключи процедурата за избор на изпълнител. Миналата седмица подадохме искане за аванс и получим ли аванс, ще започне ремонтът – тук става въпрос за сградата на бившата поликлиника в Ружинци, тя отвън е санирана, сменена е дограмата, ВиК и ел. инсталацията вече са изградени, но ще се изгради пристройка за асансьор, както и за котелно. Ще се извършат и необходимите вътрешни ремонти – шпакловка, поставяне на гипс картон, на окачени тавани, на подови настилки.
Тези два проекта са на стойност 5 100 000 лв.
Надявам се да има финансиране и за още един по-малък проект, който е за асфалтиране на пет улици в по-малките населени места, стойността е 900 000 лв. С този проект ще достигнем лимита от 6 милиона лева, който е определен за Община Ружинци по инвестиционната програма.
„НИЕ“: В края на миналата година със средства от Плана за възстановяване и устойчивост започна реконструкция и преустройство на дома за възрастни хора в Дреновец. Как върви изпълнението на дейностите?
Александър Александров: Изпълнението на строителните дейности върви бързо. Основната сграда е почти изцяло саниране, довършва се поставянето на изолацията от страната на кухненския блок. Поставени са и слънчевите панели, които ще осигуряват необходимото за отопление и осветление на сградата електричество. В момента се изгражда най-високата част на конструкцията на външния асансьор.
Новата пристройка към досегашната сграда, където ще бъдат настанени петима от домуващите, е почти завършена. Остава да се монтират платната на окачения таван. Довършва се изграждането на ел. инсталацията. В баните вече е поставен фаянсът, на следващ етап ще се постави и санитарията. Остава още и поставяне на настилката в стаите за спане и общите помещения – тя ще е почти навсякъде винил, което ще даде възможност за поддържане на по-добра хигиена. Предстои и монтиране на вътрешните врати, между помещенията.
„НИЕ“: По какви други проекти работите?
Александър Александров: Довършваме проект по Програмата за развитие на селските райони, по който се асфалтират още 12 улици в населени места в община Ружинци.
Закупихме и вече ни беше доставен нов електрически автомобил, който ще обслужва социалните услуги в общината – ще се използва от медицинската среда, която предоставя здравни услуги по домовете на нуждаещи се жители, в рамките на два социални проекта. Ще се използва и за други социални проекти, по които работим и се налага да се посещават потребителите на място, в домовете им. Автомобилът е закупен със средства по проект. По този начин се стремим да намалим разходите за гориво на Общината, като същевременно допринасяме, макар и малко, за намаляване на вредните емисии.
Очаквам да сключим договор за финансиране на проект за ремонт на Детска градина „Изгрев“ в село Ружинци – първоначално този проект не се класира за финансиране от Програмата за развитие на селските райони, но се оказа, че са останали средства и нашият проект ще бъде реализиран. Предвиждат се мерки за енергийна ефективност на сградата – това е добре и за децата, защото ще се подобрят условията, освен това ще намалим и разходите за отопление. Няколко опита правихме да осигурим средства за извършване на този ремонт, но ето че сега се случи.
Надявам се, че така ще стане и с друг проект, за който до момента не успяваме да намерим финансиране – за укрепване и възстановяване на пропадналия участък на пътя за Черно поле. Хората от Черно поле негодуват, и с право, от ситуацията – за тях това е една болка огромна, както и за нас от общинската администрация. В крайна сметка ние преди време дадохме около 60 000 лв. за изготвяне на проект за укрепване на това свлачище, като прехвърлихме средства от други два обекта – спортна площадка в село Гюргич и проектиране на водопровод в село Черно поле. Имаме уверение, че при осигуряване на финансиране, разходът за проектиране ще ни бъде възстановен и тогава средствата ще бъдат насочени към обектите в Гюргич и Черно поле, но до този момент опитите ни са неуспешни. Надявам се все пак, че в бъдеще ще успеем да решим и този проблем.
„НИЕ“: Подготвяте ли нови проекти и в каква насока са те?
Александър Александров: На заседанието на Общинския съвет в края на февруари се взе решение за кандидатстване с три проекта по новия програмен период за финансиране – два от проектите са за асфалтиране на улици в селата на община Ружинци. Вторият е за ремонт на два пътя –отклоненията от път III-114 за Белоптичене и към село Дражинци, където предвиждаме и основен ремонт на мостово съоръжение. Тези проекти са на обща стойност над 4 100 000 лв. тези проекти.
Ще кандидатстваме с проект по трансграничната програма с Румъния, който ще допринесе за развитие на европейската велосипедна мрежа. Идеята ни е от Добридолския манастир, намиращ се в землището на село Дреновец, до Гюргич, Плешивец, язовирите, връх Бабу и други обекти да създадем велосипеден маршрут. Идеята е и да се направят заслони, където велосипедистите да могат да спират и да си почиват. Мисля, че община Ружинци би могла да бъде едно място, от където туристите да преминават, по пътя към Белоградчик и Чупрене, например. На този етап се състезаваме с концепции, но в същото време работим и по самото проектиране.