.
.
.
Средата възраст на лекарите в област Видин е сред най-високите в страната. Същевременно, във Видинско се отчитат и едни от най-бързите темпове на намаляване на броя на лекарите. Това показват данни, обявени днес от гражданската инициатива „Здравен барометър“.
Според д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), в 13 области в страната над половината от лекарите са над 61-годишна възраст. Средната възраст на лекарите в област Видин е 62 години, по този показател по-зле е ситуацията само в София област, със средна възраст на лекарите 63 години. За сравнение, в Плевен средната възраст на лекарите е 49 години, толкова е и в Пловдив. Най-младите като средна възраст лекари са там, където има медицински университети, коментира д-р Брънзалов.
По данни на Българския лекарски съюз, лекарите в страната са 34 022, като част от тях не практикуват. Средната възраст на работещите лекари е 53 години. След 10 години половината от тях по различни причини ще напуснат системата. Повече от 15 000 лекари са над 50-годишна възраст, като 12 % от тях са над 70-годишна възраст. „Лекарите в България сме изключително достъпни, възрастни и ниско платени“, обобщи д-р Брънзалов. След пет години една трета от лекарите ще бъдат над 70-годишна възраст. По думите му всяка година се дипломират близо 1000 лекари, но 400-500 напускат страната или професията.
Педиатрите, работещи в страната, са 2257, като 70 % от тях са на възраст над 61 години, посочи още той. В цялата страна има само 211 специалисти по инфекциозни болести, като в областите Перник и в Добрич са само по един, на възраст 61 и 51 години, добави д-р Брънзалов.
Информацията за здравната ни система е разпръсната, тъй като различни органи събират и обработват идентична информация, но по различна методология, което води до различни крайни данни, каза проф. Даниел Вълчев, декан на Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и основател на „Здравен барометър“. С данните, с които ние в момента разполагаме, с уговорката, че информацията не е съвсем пълна, се вижда, че за десетина години броят на лекарите се е увеличил с 1500, докато на медицинските специалисти е намалял, каза още проф. Вълчев. Увеличението на броя на лекарите обаче е само в седем области, докато в останалите намалява. Най-много намалява броят на лекарите в областите Ловеч, Видин и Габрово, посочи още той.
По време на форума стана известно, че професионалистите по здравни грижи през 2023 г. са 44 523, което е с 30 повече в сравнение с 2022 г. но с 3283 по-малко в сравнение с 2012 г. В областите Перник, Бургас и Монтана има увеличение на броя на медицинските сестри спрямо 2012 г. Във всички останали области намалението на броя им е средно с 16%.