.
.
.
„НИЕ“: Г-н Иванов, на база на опита Ви като юрист, какво според Вас е най-притеснително в казуса с т.нар. буферни паркинги, които функционират в района на няколко гранични контролно-пропускателни пункта, и в частност с този в района на Дунав мост Видин-Калафат?
Любен Иванов: Така наречените буферни паркинги всъщност не са истински буферни такива и притеснителните неща – както при изграждането им, така и при функционирането им, са много, но ще ги сведа до 4.
На първо място, няма никаква правно-регламентирана воля на държавата за формиране на такива. Нито една държавна структура не е решила официално определен паркинг да е „буферен“. Навсякъде това са частни инициативи на определени лица, в повечето случаи с определена връзка помежду им. Тези лица се възползват от подкрепата на държавната администрация – полиция и в случая във Видин и вероятно администрацията на Дунав мост Видин – Калафат, които си затварят очите или активно подпомагат принудителното насочване на тежкотоварните камиони към паркинга. Т.е., получава се едно изнудване на шофьори и транспортни фирми – действия, които са скандални и ни връщат в 90-те години.
На второ място, с помощта на държавните институции, определени хора се опитват да наложат монопол върху услугата – паркинг, а след това и на свързаните с това – ресторантьорство, хотелиерство и т.н. Например, в резултат на започването на функционирането на тирпаркинга непосредствено преди Дунав мост Видин – Калафат и утвърждаването му като задължителен такъв, чрез поставен на мястото светофар и полицейско присъствие, оборотите на другите паркинги на територията на Видин и на свързаните с това бизнеси са спаднали над 30 процента, естествено това води до освобождаване на хора от работните им места. Принципно това не би било проблем, ако монополното положение не се установяваше с помощта на определени държавни институции, или поне техни представители.
На трето място, доколко тези буферни паркинги, формирани като задължителни, не нарушават европейското законодателство. Международният отзвук е оглушителен. Множество фирми и шофьори от ЕС са шокирани от грубото изнудваческо задължаване да се посети определен паркинг и това ги е провокирало да сигнализират европейските институции. Европейската комисия вече проучва дали тяхното функциониране не нарушава правото на Европейския съюз и по конкретно – свободното движение на стоки и услуги.
Четвърто, използване на паркинга за вътрешно-политически цели. На всички хора във Видин им прави впечатление, че дейностите на т.нар. буферен паркинг се организират и управляват от лица, свързани с политическа партия ГЕРБ, като това бе използвано на последните избори и най-вероятно ще продължи да бъде използвано.
„НИЕ“: Вие нееднократно задавахте въпроси на отговорните по казуса министри – на транспорта и на МВР. Получихте ли задоволителни отговори от тях?
Любен Иванов: С повечето от отговорите също имаме проблем.
Служебния министър на вътрешните работи отказва да отговори конкретно на зададените въпроси. Можем накратко да обобщим, отговорите им с израза „правим проверки“ и нищо повече. Грубо и неадекватно поведение спрямо политическата роля на парламентарния контрол.
Колкото до кореспонденцията ми със служебния Министър на транспорта и съобщенията, тя има положителен нюанс. Отговорите му напълно ме запознаха с функционирането на системата чрез пейджъри, а в резултат на конкретния ми въпрос за светофара, отклоняващ към т.нар. буферен паркинг се стигна до неговото махане, по непотвърдени данни.
Предстоят обаче множество други действия, за да се справим със зародилия се проблем.
„НИЕ“: Вие лично за себе си имате ли отговор на въпросите кой и защо е взел решение точно чрез създаването на подобни частни буферни паркинги да се решава проблема с опашките от тежкотоварни автомобили на контролно-пропускателните пунктове?
Любен Иванов: Отговорът на този въпрос Ви дадох малко по-горе. Но можем да го обобщим, като симбиоза между желание за печалби в нарушение на правилата и политици, които бъркат политиката с комисионерството.
„НИЕ“: Какво според Вас би могло да бъде решението, така че от една страна да бъде защитен интересът на превозвачите, а от друга – да се реши проблемът с образуващите се опашки от тежкотоварни автомобили на някои от граничните пунктове?
Любен Иванов: Решение на проблема има и това е изграждането и пускането в експлоатация на тикет система, която да функционира на територията на цялата страна. Всеки един шофьор на тежкотоварен камион ще може да получи номер и приблизителен час на преминаването му през определен граничен контролно-пропусквателен пункт и да прецени къде да почива, може и в средата на България. Такава система е въведена в част от европейските държави и лесно може да бъде приложена и при нас.
Има и решение, както и одобрена стратегия на управителния съвет на Европейската агенция за гранична и брегова охрана. Остава да се формира политическа воля в България и държавните институции да предприемат конкретни действия. В тази насока от коалиция ПП-ДБ подготвяме решение, което ще предложим на Народното събрание.