Любен Иванов: От ПП-ДБ ще предложим парламентарна комисия за проверка на честността на изборите

Сподели: 

„НИЕ“: Г-н Иванов, новото 51-во Народно събрание, част от което сте и Вие, вече положи клетва. Какви ще са първите Ви задачи, след като новият парламент заработи?

Любен Иванов: Първата задача на 51-во Народно събрание е да си избере председател. От личността на председателя и неговата политическа принадлежност ще стане ясно какво ще е управляващото мнозинство и начина на функциониране на парламента в следващите месеци. Предстои финализиране на бюджетната процедура и изготвянето и приемане на може би най-важния акт в държавата, а именно държавния бюджет за 2025 година. От него ще зависи дали приоритетите, които сме си поставяли в изминалите няколко години, ще намерят своето място и за в бъдеще. Така че първите задачи ще са да позиционираме област Видин и Северозапада по подходящ начин в държавния бюджет за 2025 година, така че да продължи работата върху модернизацията на инфраструктурата, включително пътя Видин – Ботевград, и създаването на предпоставки за икономическо развитие. 

„НИЕ“: Успяхте ли да направите анализ на изборните резултати в област Видин? И имате ли обяснение за изключително силния резултат, постигнат от „ДПС – Ново начало“ на Делян Пеевски?
Любен Иванов:
По-голяма изненада е резултатът на ГЕРБ в областта. За него обяснението е много лесно – корпоративен вот и задължаване на всички хора, живущи в общините, оглавявани от кметове на ГЕРБ, както и на работещите в държавната администрация, подчинена на ГЕРБ, да излязат и да гласуват за тази политическа партия. Вече се чуват най-различни начини за проследяване на вота – регистриране на хора по настоящ адрес в малки населени места, поставяне на печат върху бюлетините по определен начин, така че да се проследят гласовете на определени хора и други подобни. При този силен натиск естествено, че се постигна увеличаване на резултата.
Колкото до резултата на „ДПС – Ново начало“, той бе предвидим с оглед оформянето на Видин като една от областите с най-голям процент купен вот. Активността на купувачите на гласове, присъединяване към тази партия на редица бивши видински кметове и заместник-кметове способстваха за по-добра организация и отбелязания ръст.  
Всичко това ни мотивира още в началото на 51-ото Народно събрание да предложим създаване на временна парламентарна комисия, която да изследва фактите и обстоятелствата, свързани с провеждането на предсрочните парламентарни избори и изработване на предложения за законови и институционални гаранции за осигуряване на честни и свободни избори.

„НИЕ“: От ПП-ДБ изпратихте декларация до останалите политически формации, които влизат в новия парламент, за създаване на „санитарен кордон“ около „ДПС – Ново начало“. Вече са ясни позициите на партиите – може ли по тях да се съди за перспективите за формиране на стабилно правителство и как виждате ролята на ПП-ДБ в следващия парламент?
Любен Иванов:
В изпълнение на своите предизборни обещания ПП-ДБ ще направи усилие да бъде създадено правителство, което да изведе България от политическата криза, да реши проблемите с корупцията, върховенството на закона и изключително ниското доверие на българина към политическата система. Затова ще опитаме да приложим модела, който официализирахме в предизборната кампания, а именно: равноотдалечен премиер и техническо правителство с определен срок и мандат на действие. Доколко това ще се получи, зависи и от другите парламентарно представени сили. 
В тази връзка в предстоящите дни пред Борисов и ГЕРБ стои една жизненоважна въпросителна: ще скъсат ли каишката, която Пеевски им е нахлузил, или ще тласнат България към нови избори. Повечето политически партии се дистанцират категорично или не дотам категорично, но криейки се зад партийните си органи, от „ДПС – Ново начало“. Формира се и своеобразна коалиция за касиране на изборите, която от ден на ден се разширява. В тази обстановка ГЕРБ и Борисов ще трябва да решат ще продължат ли да пречат да се формира правителство, или ще се включат в борбата за прекратяване на нелегитимните влияния в съдебната власт и в регулаторните и контролни органи, охраняващи корупцията и безнаказаната злоупотреба с власт, което на първо време минава през отстраняване на Пеевски от властовия ресурс.

„НИЕ“: Икономическото развитие и демографията са ключови проблеми за област Видин. На този фон, предстои, както и Вие споменахте, в Народно събрание да се гледа следващият държавен бюджет – какво е важно да залегне в него по отношение регионалната политика и средствата за общините?
Любен Иванов:
Кабинетът „Денков“ с изготвянето на Закона за държавния бюджет за 2024 г. за пръв път включи програмата за финансиране на инвестиционните проекти на общините в общата капиталова програма на държавата с възможност да се прехвърлят средства за следващата година. Целта бе да се постави началото на преобразяване на България и българските общини чрез целенасочено финансиране. Идеята на това финансиране е чрез публични инвестиции да се създадат работни места и поминък и да се постигне икономическо съживяване на регионите. Този подход е използван навсякъде по света, но не бе прилаган до този момент в България, заради тяснопартийните и лични интереси ГЕРБ. 
Естествено, служебният кабинет, доминиран от Борисов и Пеевски, направиха всичко възможно да изопачат прилагането на програмата за финансиране и да я забавят, но тя все още съществува и трябва да бъде продължена и през следващата година. Това ще е и една от основните цели на коалиция ПП-ДБ до края на година. 

„НИЕ“: Всички знаем важните за региона инфраструктурни проекти. Какво може да се направи, за да се ускори тяхното реализиране? 
Любен Иванов:
На първо място трябва да се осигури финансирането и за 2025 година на тези проекти. След това трябва да се засили контролът върху фирмите изпълнители и, ако трябва, да се прилага и заплахата от неустойки за забавено изпълнение. В тази връзка трябва да подчертая, че кабинетът „Денков“ през 2024 година осигури почти половин милиард от държавния бюджет за финансиране на магистралния път Видин – Ботевград, за първи път от стартирането на проекта, както и средства за възлагане изготвянето на идеен проект на тунел под прохода Петрохан. 

„НИЕ“: Основен Ваш приоритет, както и тема, по която неведнъж сте говорили, е развитието на туризма. Имате и редица подети инициативи в тази посока. Вярвате ли, че ще успеете ли да ги доведете до край?
Любен Иванов:
Искрено се надявам за доброто на област Видин и на нейните жители да доведем до край тези инициативи. Изразявам се в множествено число, тъй като продължаване развитието на инициативите и тяхното успешно реализиране зависи изключително от общинските кметове в областта. Те трябва да прегърнат идеите и да ги насочат така, че хората да имат полза, да се създаде алтернативен поминък, да се разширят туристическите продукти и всичко това да съдейства за икономическото развитие и откриването на нови работни места. Ако кметовете не го направят, няма кой да ги замести и надеждите на хората за пореден път ще бъдат излъгани. 
В инициативите не сме измислили, както се казва, нищо ново, черпим от световния опит, а финансиране е осигурено от Европейския съюз и сходни проекти в другите страни – членки са финансирани. Така че трябват само малко усилия от общинските власти.