.
.
.
Министерството на образованието подготвя значителни промени за математическите гимназии в страната, като ги преобразува в специализирани училища. В момента се работи по необходимите законови промени, обяви образователният министър Красимир Вълчев по време на посещение във Враца, където откри СТЕМ център в Природо-математическата гимназия „Акад. Иван Ценов“.
Основната цел на промяната е да се даде възможност за прием на ученици още след завършване на четвърти клас, като по този начин ще отпадне необходимостта от кандидатстване след седми клас за продължаване в същото училище. Предложението обхваща всичките 31 природо-математически гимназии в областните центрове на България. Специализирано училище означава, че ще могат да се приемат ученици след 4 клас, които да продължат след 7 клас, без допълнителен изпит, поясни министър Вълчев.
Той обясни, че подобна практика вече съществува за училищата по изкуствата, спорта и духовните училища, където ранното развитие на специфични умения е ключово. По думите му, математическите способности също се развиват в по-ранна възраст – трети, четвърти и пети клас, което налага и по-ранен прием в специализираните гимназии.
Министър Вълчев подчерта, че през последните десетилетия се наблюдава отстъпление в обучението по математика и природни науки, което налага предприемането на мерки за повишаване на интереса към тези дисциплини. Той изрази надежда, че преобразуването на математическите гимназии ще мотивира повече ученици да изберат този път на обучение.
Промените ще бъдат въведени със законови поправки в Закона за училищното образование, които ще бъдат представени за обществено обсъждане през май. Идеята е след тези промени да се постави по-голям акцент върху традиционните хуманитарни и природни науки, тъй като „природните науки и математиката дават едни от най-ценните умения, необходими през следващите десетилетия“, включително логическо мислене и решаване на комплексни задачи, заяви министър Вълчев.
Във Враца министър Вълчев откри нов STEM център в Профилираната природо-математическа гимназия „Акад. Иван Ценов“. Инвестицията в новия STEM център е в размер на близо 350 хил. лева, осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост. Пространството, разположено на третия етаж на училището, включва обзавеждане и високотехнологично оборудване на пет класни стаи, предназначени за учениците от професионалните паралелки по професия „Приложен програмист“, както и два кабинета по информатика, информационни технологии и математика.
Изградено е и Maker Space пространство във фоайето и две допълнителни помещения. То е предназначено за обучение чрез практика, вземане на ефективни решения и работа по проекти, свързани с роботика, киберфизични системи, природни науки, математика, 3D технологии и проблемно-базирано обучение. Средата предоставя възможности както за индивидуална, така и за екипна работа, насърчаваща креативността, предприемачеството и новаторството в нетрадиционен учебен контекст. Пространството може да се използва и за отдих и почивка.
По-късно през деня кметът на Враца Калин Каменов представи на министър Вълчев проекта за бъдещия Център за енергийно развитие и нови науки (ЦЕРНН) във Враца. Двамата посетиха и Общинската академия по математика, създадена с цел да повиши подготовката на учениците по този учебен предмет. Разходите за нея се поемат изцяло от общината, като е целта е да се повишат резултатите на общинско ниво и да се подготвят първите кадри, които ще се включат и в проекта ЦЕРНН.
Снимки: МОН