.
.
.
Модерната визия и интегрирани иновативни технологии са основното, което би накарало хората да посетят музей „Конака“ във Видин. Това показват междинните резултати от анкетното проучване, което Регионалният исторически музей във Видин (РИМ) провежда като част от изпълнявания проект за обновяване на експозиционните площи в музей „Конака“. Гражданите искат освен това той да се превърне в място за провеждане на различни събития – лекции, презентации, дискусии, възстановки, временни изложби. Използването на виртуална и добавена реалност, виртуални дисплеи и 3D реконструкции са основните иновативни методи, които очакват посетителите, става ясно още от представени на пресконференция днес резултати.
„Ще се съобразим с откроените желания и наистина в бъдещата постоянна експозиция ще бъдат въведени различни иновативни технологии, защото все пак трябва да направим една сериозна крачка и да бъдем музей на 21век“, увери ръководителят на проекта д-р Ваня Ставрев.
Обновяването на експозициите в музей „Конака“ изисква експертиза в различни области, защото в него е представен един много голям период – от Праистория до Руско-турската освободителна война 1878 година. Затова и в екипа, който работи по проекта, са включени специалисти от различните области, посочи д-р Ваня Ставрева.
Археологът Николай Казашки, който ще е автор на тематико-експозиционния план за раздел „Праистория“, обясни, че самата експозиция ще бъде много променена поради новите обекти, открити от 2019 година насам на територията на област Видин. „Ще се наблегне на няколко култури, които са свързани с неолита и с Късна бронзова епоха, специфични за нашия регион“, каза Николай Казашки.
Никол Благоева ще е автор на тематико-експозиционния план за Римска епоха и Късна античност. „Римският период ще бъде преместен в ново помещение, като ще бъде разделен от периода на Късната античност. Ще се акцентира върху видинската територия и влизането й в пределите на Римската империя. Ще бъде представено градоустройството бита и културата на това население, което е обитавало тази част. Периодът на Късната античност ще бъде на втория етаж, като акцентът ще бъде върху изграждането на укрепителна система и ще преминава в плавен преход към Средновековието“, посочи Благоева.
Представянето на периода на Средновековието, който е доста продължителен, ще бъде подготвено от д-р Ваня Ставрева. „Това, което аз съм си поставила като цел, е човек, който не е от Видин, който не познава нашата история, идвайки в музея, да излезе със знанието, че през Средновековието Видин е бил важен политически център на деспотство, на княжество, на царство и е бил град и територия, за която са се водили войни, която е преминала в различни ръце“, подчерта д-р Ставрева. Тя допълни, че в настоящата експозиция в Конака не е представен периодът на Късното средновековие (15-17 век), за който в бъдеще се предвижда отделна зала. „Акцентът ще бъде един факт, който ние знаем, но който мисля, че не е достатъчно известен за широката общественост в страната – че Видин е единственият град, който по време на османското робство за една година е бил част от империята на Хабсбургите. Има материали, с които ще бъде представено това присъствие – някои го наричат австрийска окупация, но това е периодът, в който изключително много се активизира хайдутското движение“, разказа тя.
Дияна Ценкова ще подготви тематико-експозиционния план за раздел „Възраждане“ (18-19 век), в който ще бъдат представени характерните за периода процеси, довели до Освободителната война от 1878 година. „В експозицията ще има плавно преминаване – хайдутството; представянето на Софроний Врачански и животът му тук, който е три години; след това основният акцент ще бъде Въстанието в Северозападните земи от 1850 година (тази година ще отбележим 175 години от това въстание, което е кърваво потушено). Ще продължи с представянето на културно-просветния живот редом с църковно-националните борби и живота на Антим Първи“, обясни Дияна Ценкова.
При разработване на отделните компоненти ще се включи и нумизматът Светла Петрова, тъй като нумизматичен материал (монети) ще бъде представен в разделите от Късната желязна епоха до Късното средновековие.
Всеки от тематико-експозиционните планове ще бъде подложен на научно рецензиране, като рецензенти ще бъдат известни имена в археологията и историята от Софийски университет и от националния археологически институт при БАН.
Извън експертите в РИМ – Видин, специализирана фирма, която се занимава с пространствено-художествено оформление, има за задача да визуализира това, което музейните работници ще подготвят като научно съдържание. Архитектите, които ще направят вътрешния дизайн, вече са посетили музея, обясни д-р Ваня Ставрева.