Над 38 млн. евро ще бъдат инвестирани в проекти между България и Сърбия

Досега със средства от трансграничната програма са финансирани проекти за близо 9 млн. евро в Северозапада
Сподели: 

Над 38 млн. евро ще бъдат инвестирани в пограничните региони на България и Сърбия в следващите седем години. Това предвижда Програмата за трансгранично сътрудничество за периода 2021-2027 г. Министерството на регионалното развитие и благоустройството публикува за обществено обсъждане проекта на програмата преди изпращането й за одобрение от Европейската комисия. Сред основните цели са подобряване на конкурентоспособността на микро-, малки и средни предприятия от региона, създаване на работни места в тях, насърчаване на съвместното предлагане на туристически услуги, както и управление на риска при бедствия.
Над 8 млн. евро от ресурса са предвидени за предварително определения от двете страни стратегически проект, свързан с подготовка на населението за действия при бедствия и за подобряване капацитета на професионалните екипи и доброволците за реагиране при извънредни ситуации. Партньори по него са Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ към МВР, Сектор за управление при извънредни ситуации към Министерство на вътрешните работи на Сърбия, Академията на МВР и доброволчески организации.
Над 6 млн. евро са определени за проекти на микро-, малки и средни предприятия (ММСП). Инвестициите са насочени към модернизация на технологичния процес, оптимизация на производството, дигитализация, обучения на служителите и намирането на нови пазари.
Около 23 млн. евро са предвидени за разработването на нови съвместни регионални туристически продукти, реставрация, опазване и представяне на обекти на културното наследство, укрепване на връзките между природни и културни обекти, включително чрез подобряване на велосипедната мрежа и свързващата пътна инфраструктура в изпълнение на интегрирана териториална стратегия за развитие на трансграничния регион и др.
МРРБ ще продължи да изпълнява функциите на Управляващ орган но програмата за трансгранично сътрудничество между България и Сърбия и през следващия програмен период 2021-2027 г.
Обществено обсъждане на подготвената финална версия на Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ ИПП България-Сърбия 2021-2027 ще се проведе онлайн (чрез WebEx) на 22 февруари 2022 г. от 15:00 часа. Желаещите да вземат участие в общественото обсъждане могат да се регистрират в срок до 15 февруари 2022 г. на ma_ipacbc@mrrb.government.bg
Пълният текст на проекта на Програмата е публикуван за обществени консултации на Портала за обществени консултации, Единния информационен портал: www.eufunds.bg и на интернет страницата на МРРБ.
Коментари и становища по публикувания проект на програмата могат да се представят в срок до 4 март 2022 г. в деловодството на МРРБ на адрес: гр. София, ул. Св. Св. Кирил и Методий“ № 17-19, както и в електронен вид на e-mail адрес ma_ipacbc@mrrb.government.bg.
Справка на интернет страницата на програмата за трансгранично сътрудничество Interreg-ИПП България – Сърбия показва, че до момента със средства от нея са финансирани общо 28 проекта в областите Видин, Монтана и Враца, като общият им бюджет възлиза на близо 9 млн. евро. Проектите в област Видин са 13 на брой, на обща стойност около 3 200 000 млн. евро. В Монтанска област са одобрени същия брой проекти, но общият размер на финансирането е значително по-голям – над 4 700 000 евро. На опашката е област Враца, където са одобрени само два проекта на обща стойност около 700 000 евро.
Досегашното издание на трансграничната програма финансираше проекти, свързани с развитието на устойчив туризъм, младежи и околна среда. Предложената за обществено обсъждане нова програма предвижда също три приоритета. Първият е Конкурентоспособен граничен регион, като специфичната цел е засилване на устойчивия растеж и конкурентоспособността на малките и средните предприятия и създаване на работни места в тях. С втория приоритет – Интегрирано развитие на граничния регион – се цели насърчаване на интегрираното и приобщаващо социално, икономическо и екологично местно развитие, културата, природното наследство, устойчивия туризъм и сигурността в райони, различни от градските. Последният, трети приоритет на предложената за обсъждане трансгранична програма е По-устойчив граничен регион, а специфичната цел е насърчаване на адаптирането към изменението на климата, предотвратяването на риска от бедствия и устойчивостта, като се вземат предвид екосистемни подходи.
Допустимите области от Република България включват Видин, Монтана, Враца, София, Перник и Кюстендил, а тези в Република Сърбия - Бор, Зайчар, Нишава, Топлица, Пирот, Ябланица и Пчиня.