Община Видин запазва данъците и такса смет непроменени за 2025 г., намалява разходите за чистота

Сподели: 

Приемане на план-сметка за разходите за чистота и актуализация на бюджета на Община Видин за 2024 година бяха сред предложенията, които видинският Общинският съвет разгледа на последното си заседание за 2024 година. В дневния ред на местния парламент бяха включени 21 точки, като всички те бяха приети. 

Одобрената от общинските съветници План-сметката за разходите на Община Видин за извършване на дейностите по сметосъбиране, сметоизвозване и поддържане на чистотата в обществените пространства през 2025 година е в размер на общо 7 395 396 лв. По време на разискванията заместник-кметът по финансова-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие Мартин Дончев подчерта, че за първи път размерът на План-сметката не само не се увеличава, но дори намалява, като предвидената сума за тези дейности през 2025 година е с над 170 000 лева по-малка в сравнение с 2024 година. 

Община Видин реши да не променя основната данъчна тежест за гражданите, нито да променя такса битови отпадъци – за разлика от Монтана и Враца, коментира Дончев. „За разлика пак от съседните общини, съпоставими с Видин, план-сметката не само че не се увеличава, а се намалява, което сме го предприели с цел да оптимизираме някои разходи, които считам за ненужни и които заедно с екипа считаме, че можем да избегнем. И третият принцип, който се опитваме да спазим, е таксите за битови отпадъци, които хората плащат, да покрива изцяло разходите за сметосъбиране, сметоизвозване и поддържане на обществените площи в град Видин и населените места на общината – не казвам, че това поддържане е блестящо, но имаме амбицията да го направим такова“, обясни Дончев. 

Той допълни, че твърде вероятно през 2025 година предстои сериозен дебат по отношение въвеждането на принципа „замърсителя плаща“. „Аз се надявам заедно с вас да вземем отговорни, макар и може би тежки решения, защото истината е, че на фирмите ще трябва да се намалява таксата битови отпадъци, а на гражданите ще трябва да се увеличава – това е реалността“, посочи заместник-кметът по финансите. 

Община Видин влиза в 2025 година с приети всички необходими наредби и с гарантирани приходи, така че да може да бъде посрещната нестабилността, произтичаща от липсата на редовно правителство и държавен бюджет за 2025 година, подчерта Мартин Дончев. „Мога да ви уверя, че и следващият бюджет, в който се надявам да можем да приемем всички ваши разумни идеи и виждания, ще гарантира стабилност и предвидимост в работата на Общината“, увери заместник-кметът.

На заседанието бе гласувана и актуализация на Поименния списък за капиталови разходи както и бюджета на общината за 2024 година по приходната и разходната част общо и по дейности, параграфи и подпараграфи в стойностните показатели, както и разчети за сметките за средства от Европейския съюз.

Гласувана бе Дългосрочна програма за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници и биогорива и Програма за енергийна ефективност на община Видин, като и двата документа са за периода до 2034 година.

Одобрено бе кандидатстване с проектни предложения за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Процедура „Иновативни здравно-социални услуги“, финансирана по Програма „Развитие на човешките ресурси 2021 – 2027 година“. 

Общинските съветници дадоха съгласието си за изразходване на средства от натрупаните отчисления по Закона за управление на отпадъците за провеждане на инженерно геоложко проучване и за изготвяне и реализиране на проект за контролно – измервателна система за нуждите на Регионалното депо за битови отпадъци. Приет бе и Анализ на потребностите относно подкрепата за личностно развитие на децата и учениците в община Видин за периода до 2027 година. В дневния ред на последното за 2024 година заседание бяха гласувани и няколко точки, свързани с изработване на Подробни устройствени планове в населени места в Общината, както и за разпореждане с общинско имущество.