.
.
.
Общините в област Видин работят по реализирането на амбициозни проекти в сферата на туризма. От реставрация на исторически обекти до създаване на нови туристически атракции, местните власти търсят начини да превърнат областта в привлекателна дестинация за посетители от цялата страна и чужбина. Част от общините във Видинска област представиха своите планове на проведения днес (25 февруари) Областен консултативен съвет по туризъм.
Община Видин: Нови атракции и инфраструктура за туристите
Община Видин има няколко проектни концепции в сферата на туризма. Те включват „Стамбол капия“ – между минало и настояще“ – реставрация и социализация на обекта; „Видин – привлекателна туристическа дестинация“, включващ изграждане на билетен и информационен център; „Къмпинг на река Дунав“ проектно предложение, свързано с изграждане на рекреационен обект в село Сланотрън, обясни заместник-кметът на община Видин Борислава Борисова. „Надяваме се тези проектни предложения да бъдат одобрени. Като идейни проекти са одобрени – в момента подготвяме проектните предложения. Надяваме се доста милиони левове да влязат в община Видин и да променят облика на града ни“, сподели Борисова. Тя допълни, че освен това по трансграничната програма Румъния – България съвместно с Окръг Долж се подготвя проектно предложение „Традиция на колела“
Няма как да се развива успешен туризъм без инфраструктура, подчерта Борисова. В тази връзка тя напомни за важните проекти за обновяване на инфраструктурата на два от входовете на град Видин. Важен е проектът за изграждане на зелена и достъпна среда в Крайдунавския парк на Видин, допълни заместник-кметът.
Община Кула: Фокус върху историческото наследство и природните забележителности
Основният проект, който стои пред Община Кула в сферата на туризма, е „Консервация и реставрация на крепостта „Кастра Мартис“, което наистина е належащо, обясни експертът в общинската администрация Христела Александрова. „Проектът е доста мащабен – той е свързан с облагородяване на целия културно-исторически парк „Кастра Мартис“, който е около крепостта и облагородяване и обогатяване на музейната сбирка, която е налична, но е доста оскъдна. С артефактите, които са открити последните разкопки – от миналата и по-миналата година, тази година се надяваме те да продължат – би могло да стане едно прекрасно изложение. Има какво да се представи, защото доста обнадеждаващи са предметите, които бяха открити при разкопките“
При наличие на финансиране, Община Кула възнамерява да насочи внимание към две уникални природни забележителности в околностите на Кула. Едната е водопадът в село Цар Петрово, в местността Петров церак. „Уникална природна забележителност, но за съжаление в недостъпна местност, която няма как да бъде посетена, освен пеша и с човек, който е с екипировка и подготвен. Така че една екопътека с прилежащата инфраструктура е много добър вариант, но е свързано с финансиране. Предвиждаме по трансгранична програма, ако успеем да намерим партньор“, обясни Христела Александрова. Тя допълни, че друга, за съжаление, малко позната природна забележителност е „кораловият риф“, намиращ се в близост до село Старопатица.
„Също така възнамеряваме да си направим и туристически информационен център, който да може да дава информация, да се предлагат рекламни материали, местата за настаняване да се популяризират – все пак имаме в Кула туристическа спалня, която е с добри условия, имаме и регистрирани къщи за гости. За съжаление, липсва ни популяризиране и добра реклама и трябва в тази посока да се работи“, отбеляза тя.
Освен това Община Кула ще продължи да акцентира и върху събитията, представящи нематериалното културно наследство. През месец юни предстои етнофестивалът „Айдушко едене“, който има за цел да представи местни специалитети, билки и подправки. Обмисля се и възстановяване на поетичния панаир, който е провеждат със съдействието на Симфониета – Видин в крепостта „Кастра Мартис“.
Община Чупрене: Инвестиции в настаняване и развитие на екотуризма
Основният проблем пред Община Чупрене е липсата на места за настаняване. Именно към това е насочено и конкретна проектна идея на местната администрация. „Община Чупрене направи един анализ и изработи един проект, който се нарича „Зелено бъдеще“. Проектът е разработен, архитектурният план вече е готов и става въпрос за преустройство на закритото основно училище „Климент Охридски“ в Долни Лом. Идеята на този проект е не само да се преустрои сградата – тук говорим за образователни, културни, екологични инициативи, които да се правят там. Идеята е този проект да бъде насочен към подрастващите, към по-младите, като например лагери. От друга страна идеята е в последствие, когато няма такива лагери организирани, това нещо да се ползва и като места за настаняване, защото това наистина при нас е проблем“, обясни заместник-кметът на община Чупрене Полина Семкова.
Община Белоградчик: Интегрирани териториални инвестиции за развитие на региона
Пет основни дейности включва концепцията за интегрирани териториални инвестиции, по която община Белоградчик е водещ партньор, а община Чупрене е партньор, обясни заместник-кметът на Белоградчик Ангел Боянов. Първата дейност е облагородяване и социализиране на белоградчишката крепост. Намеренията включват обособяване на сграда (бившият техникум) за настанителна база за деца и младежи. Важна точка от концепцията е облагородяване на туристическите пътеки на територията на общините Белоградчик и Чупрене, както и обособяване на места за къмпингуване и отдих на територията на община Чупрене. Плановете на Община Белоградчик включват също така доставка на открит двуетажен автобус.
„До няколко месеца чрез публично-частно партньорство ще бъде изградена зала на входа на пещера Магурата – тя ще бъде своеобразен виртуален музей. Тама ще се продава и билетът за входа на пещерата“, съобщи още Ангел Боянов.
Община Димово: Музей на открито в село Арчар – поглед към антична Рациария
Община Димово има намерения за изграждане музей на открито в село Арчар, който да показва част от находките от античния римски град Рациария. „Това е проект „Изграждане на изложбена алея – музей на открито в село Арчар“, това е по интегрираните териториални инвестиции, ние сме партньори с общините Лом, Оряхово и с Агенция „Пътна инфраструктура“. Проектното предложение е подадено пред финансиращата програма“, обясни Наталия Кръстева, гл. експерт в Община Димово. Тя разказа, че проектното предложение предвижда експониране на археологически находки от Рациария, които ще бъдат разположени на централната алея в село Арчар – находките ще бъдат поставени на постаменти, както и консервирани, с цел защита от атмосферните влияния. Всеки експонат ще има информационна табела. Проектът предвижда поставяне на ново парково и художествено осветление, доставка на паркова мебел, ще бъде изграден кът за отдих, представляващ полукръгла пергола.
„Северозападно от тази алея е разположена една градинка – там идеята е да се разположи макет на историческата крепост Рациария, като на външните страни на градинката ще бъде изградена една бутафорна крепостна стена с входна арка, която ще е реплика на историческата крепост „Рациария“, обясни Наталия Кръстева. Проектното предложение е на стойност 970 000 лв.