Обявиха проектобюджета за 2025 година, а броени часове по-късно го промениха

Сподели: 

Министерството на финансите публикува законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2025 г. и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза (АСБП) за периода 2025-2028 г. Това се случи снощи в 23:00 часа. По-малко от половин ден по-късно първата значителна корекция вече е факт. Какъв сигнал е това за предстоящата бюджетна процедура – сега финансовият закон на държавата влиза в Народното събрание за обсъждане и приемане, като междувременно нищо чудно да бъдат направени и още корекции. 

Бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП), в която влизат държавният бюджет, бюджетът на Здравната каса (НЗОК) и на Държавното обществено осигуряване (ДОО), всяка година от прогнозния период 2025-2028 г. ще има заложен дефицит. За 2025 г. той е предвиден в рамките на 3% от БВП, а през 2027 г. и 2028 г. ще намалее съответно на 2,7% и 2,2%.

Ето някои от по-важните показатели, свързани с доходната политика:

Минимална работна заплата: В разчетите за периода 2025-2028 г. е взето предвид увеличението на размера на минималната работна заплата (МРЗ) от 1 януари 2025 г. – от 933 лв. на 1 077 лв., като ефектът в разходите е увеличение от 283,3 млн. лв.;

Минимален осигурителен доход: Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица се увеличава от 1 април 2025 г. на 1 077 лв. и се запазва за целия прогнозен период. Минималният осигурителен доход за земеделските стопани и тютюнопроизводители също се увеличава от 1 април 2025 г. на 1 077 лв. и се запазва за целия прогнозен период.

Максимален осигурителен доход: Максималният осигурителен доход за всички осигурени лица се увеличава за целия прогнозен период съответно от 1 април 2025 г. на 4 130 лв., за 2026 г. на 4 430 лв., за 2027 г. –  4 730 лв. и за 2028 г. – 5 030 лв., като ефектът в разходите е увеличение от 33,2 млн. лв.;

Майчинство: Запазва се размерът на обезщетението за отглеждане на дете до двегодишна възраст – 780 лв. за целия период до 2028 г. включително;

Заплати: В проектобюджета за 2025 г. е разчетено увеличение на заплатите за държавната админисрация с 5 процента. Увеличение на разходите за персонал в сектор „Отбрана и сигурност“, съобразно приетите механизми със Закона за Министерството на вътрешните работи, Закона за Националната служба за охрана и Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и действащи политики в сектора, считано от 01.01.2025 г. През 2025 г. е запазена политиката за увеличение на възнагражденията на педагогическия персонал в средното образование със 125% от средната брутна работна заплата за 2024 г. (2 284 лв.) – ефект увеличение в разходите от 499 млн. лв.

Акцизът на цигарите се вдига с повече от заложеното в акцизния календар, действащ в момента. Така 1000 къса цигари ще се облагат с 210 лева, вместо досега планираните за 2025 185 лева. Повишението при акциза e с над 13 на сто.

Най-много коментари обаче породиха плановете на управляващите за доходите на пенсионерите, и по-точно – за замразяване на актуализацията на пенсиите по т.нар. „швейцарското правило“ за настоящата година. Вместо това те да бъдат увеличени от юли с 5 на сто – ръст, изчислен като сбор от 20% от нарастването на осигурителния доход и 80% от инфлацията за 2024 година, пише в проекта. Очаквано, това предизвика силна ответна реакции, обявена беше готовност за протести от страна на пенсионерски организации, критики дойдоха и от партиите в опозиция. 

Явно с плановете не са били съгласни и всички политически сили в управляващата коалиция, защото именно по отношение на пенсиите е и първата промяна в бюджетната рамка, която беше оповестена броени часове след публикуването на проектобюджета. Всички пенсии от 1 юли ще бъдат увеличени по швейцарското правило, – решението обяви Деница Сачева от парламентарната група на ГЕРБ-СДС след заседание на Съвета за съвместно управление. „Причината да вземем това решение беше, че има достатъчно голямо напрежение в момента, което се създава отново с фалшива информация", обясни тя. След Сачева думата взе Драгомир Стойнев от БСП, който специално благодари на партньорите си в коалицията, „които разбраха за напрежението около увеличаването на пенсиите“ и подчерта, че БСП са социалният гарант в това управление“. 

Проектът на бюджет, който бе публикуван 23:00 часа снощи, е абсолютно скандален. Видяхме вече реакция от страна на управляващите, че в 23:00 часа е публикуван бюджетът, а в 11 сутринта вече му правят поправки, но тези поправки далеч не са достатъчни. Това коментира пред журналисти в парламента Асен Василев, съпредседател на „Продължаваме промяната“ и народен представител от парламентарната група на „Продължаваме промяната-Демократична България“. Той обясни, че в бюджета се залага увеличение на приходите от ДДС с над 6 млрд. лв. или близо 30% увеличение, което, по думите му, би било много трудно да се постигне.

Ще препоръчаме на политическото ни ръководство да гласуваме против предложения бюджет, каза депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров. „Това не е просто бюджет, в който липсват реформи, това е бюджет на антиреформите, посочи Димитров. Абсурдно е 50% увеличение на заплатите на полицаи в година, в която трябва да се намаляват разходите. „Намаляват прага за регистрация по ДДС, това е една от най-важните реформи, която ние направихме, което е удар към целия малък бизнес в България, вдигат максималния осигурителен доход на няколко пъти, с което товарят светлата икономика в България тя да плаща цялата сметка. Нещо повече, предвиждат в следващите години да има увеличение на осигурителните вноски по един процентен пункт, което също така е много лош знак за данъчната среда в България, каза той. С този бюджет ни връщат години назад, ние ще предложим да гласуваме „против“, заяви Мартин Димитров. 

Снимка: Designed by Freepik