Оперативен щаб ще ръководи влизането на България в Шенген и по суша

Това обяви във Видин премиерът Главчев и разясни какъв ще бъде граничният контрол по българо-румънската граница
Сподели: 

Работната група, сформирана със задача да реши проблема с буферните паркинги по границите, ще бъде трансформирана в оперативен щаб, който ще извърши необходимата реорганизация на държавните структури с оглед влизането на България в Шенген и по суша. Това съобщи служебният премиер Димитър Главчев, който днес посети граничния контролен пункт на Дунав мост 2. 

Финалното решение за приемането на страната ни в Шенген и по суша се очаква да бъде взето на 12 декември, напомни служебният премиер. По думите му, налице са всички позитивни сигнали, че от 1 януари 2025 година България ще стане пълноправен член на Шенгенското пространство. Но подчерта, че е важно, очаквайки това положително решение, българските институции да са наясно при позитивно развитие каква реорганизация е необходима в държавните структури, имащи отношение към граничния контрол.

На българо-румънската граница, с цел да се види как ще се развият нещата по отношение на миграционния натиск, в рамките на период от шест месеца граничният контрол ще остане, но не във вида, в който е сега, обясни служебният премиер. Това ще е въпрос на договорка с румънската страна, австрийската и унгарската, защото форматът в Будапеща ще бъде запазен, за да се убедят напълно, че няма нужда от никакъв контрол, допълни Главчев. Очаква се на българо-гръцката граница граничният контрол изцяло да отпадне.

Как ще изглежда контролът на Дунав мост 2 след влизането на България в Шенген и по суша разясни директорът на Главна дирекция „Гранична полиция“ главен комисар Антон Златанов. „Специално тук, на Видин – Калафат, българските и румънските служби работят на една линия и до момента и проверката, която се извършва, е една, но тя се извършва на 100 % - тоест, всяко преминаващо превозно средство му се извършва граничен контрол, проверяват се документите на лицата, на автомобила и се регистрират в системите. След 1 януари граничният контрол на КПП-ата ще остане, но няма да имаме задължения за 100-процентов контрол на всички преминаващи“, каза комисар Златанов. 

Вместо това ще се прилагат паралелно два принципа – „случаен принцип“ и „анализ на риска“, който включва придобиване на информация за оперативно интересни за правоохранителните органи лица и автомобили, уточни директорът на „Гранична полиция“. „Основно под прицела ни ще останат криминални, престъпни елементи, които се опитват да извършат трансгранична престъпност – дали е трафик на мигранти, на наркотици, на други стоки“, каза още главен комисар Златанов. 

„За всички граждани ползите ще са много големи, а специално за бизнеса – превозвачите казват, че по 240 евро на ден са разходите, които трябва да плащат във връзка с това, че не сме в Шенген. Пресметнато за икономиката – около милиард и половин го изчисляват експерти, че ще е плюсът за България от приемането ни в Шенген“, коментира Димитър Главчев. 

НИЕ