.
.
.
Стратегическият проект за изграждане на нови мощности има пълна подкрепа от страна на правителството, като е създадена междуведомствена работна група за осигуряване на всички аспекти от реализацията му. Топва съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков по време на посещение в АЕЦ „Козлодуй“.
Осигуряването на подходящи кадри е един от ключовите аспекти, подчерта министърът, чиято визита обхвана и професионалната гимназия по ядрена енергетика „Игор В. Курчатов“ в гр. Козлодуй, която подготвя специалисти за сектора. Във визитата участваха също министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, изпълнителният директор на АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“ Петьо Иванов, както и представители на Хюндай Енджиниъринг енд Канстръкшън и Уестингхаус, избрани за изпълнители на проекта за 7 и 8 блок.
„Проектът за изграждане на 7 и 8 блок в АЕЦ „Козлодуй“ е най-важният в българската енергетика за следващите десетилетия. Той обаче не може да бъде успешен, без да имаме нужните кадри. Затова, заедно с Министерството на образованието и науката, ще разработим национална програма за кадрово осигуряване на новите мощности“, заяви министър Станков. „Възложил съм на АЕЦ „Козлодуй“, АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“ и ДПРАО да бъде разработена десетгодишна детайлна програма за необходимите кадри година по година“, поясни той. И припомни, че въвеждането в експлоатация на 7 блок се очаква през 2033 – 2034 г. Предстоящият период дотогава е подходящото време да дадем шанс на младите хора, които имат интерес, да се превърнат в енергийни експерти на световно равнище, участвайки в реализацията на стратегическия проект, каза Жечо Станков.
„Държавата вече прилага редица стимули за насърчаване на интереса към специалности, важни за ядрената енергетика - освобождаване от такси, увеличен прием и стимули за висшите училища. Ще увеличим в пъти и стипендиите в тях, за да ги направим по-атрактивни за младите хора“, подчерта министърът на образованието Красимир Вълчев.
В АЕЦ „Козлодуй“ ежегодно се провеждат стажантски програми, при които студенти още след първи курс работят в централата. „През последните пет години от атомната ни централа са отпуснати стипендии на обща стойност 600 хил. лв. за ученици и студенти“, припомни министър Станков. И акцентира върху стратегическата роля на ядрената енергетика в страната и обществената подкрепа за нея: през миналата година 40% от електроенергията ни е произведена от АЕЦ, а 70% от обществото ни подкрепя развитието на ядрената енергетика. „Развитието на Северозападна България е исторически свързано с този сектор и ние сме длъжни да продължим това“, заключи министър Станков.