Промените в Конституцията минаха и на второ четене

Сподели: 

Главният прокурор се назначава и освобождава от президента на републиката по предложение на Висшия прокурорски съвет за срок от пет години, без право на повторно избиране. Това решиха депутатите с гласуваните на второ четене текстове на законопроекта за изменение и допълнение на Конституцията.

Според приетите текстове кандидатури за главен прокурор могат да издигат трима от членовете на Висшия съдебен съвет, както и министърът на правосъдието. Указът на президента се издава в седемдневен срок. Прокурорите и следователите се назначават, повишават, понижават, преместват и освобождават от Висш прокурорски съвет, реши парламентът.

Съдиите се назначават, повишават, понижават, преместват и освобождават от длъжност от Висшия съдебен съвет. Председателят на Върховния касационен съд и председателят на Върховния административен съд се назначават и освобождават по предложение на Висшия съдебен съвет от президента на републиката за срок от седем години, без право на повторно избиране, записаха още депутатите.

Една от най-оспорваните промени в основния закон е даването на възможност за депутати (а и за министри) да бъдат избирани българи с двойно гражданство. Тя беше приета със 163 гласа „за“ и 20 „против“.

Специално обаче беше изменена чл. 93, ал. 2, така че да няма съмнение, че президентът трябва да няма друго гражданство, освен българско. Разпоредбата гласи: „За президент може да бъде избиран български гражданин по рождение, навършил 40 години, който няма друго гражданство, не е поставен под запрещение, не изтърпява наказание лишаване от свобода и е живял последните пет години в страната.“

Промяна ще има и по отношение на служебните правителства, като по същество се ограничават правомощията на държавния глава при определяне на служебния премиер. Това става след като финално в чл. 99 от Конституцията беше уредено следното: „Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок. За служебен министър-председател се назначава измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправителя на Българската народна банка, председателя или заместник-председателя на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник“

Утре (20 декември) предложенията за ремонт на основния закон влизат на трето четене в парламента. Преди това днес, непосредствено след края на второ четене, без дебати и предложения за промени, законопроектът за изменение на Конституцията мина и на трето четене в ресорната комисия в парламента.