Ръст на присъдите срещу домашни насилници и на заповедите за защита отчитат във Видин

Сподели: 

От началото на 2024 г. до 25 ноември в ОДМВР – Видин са постъпили общо 36 заповеди за защита от домашно насилие, касаещи пострадали 31 жени и осем мъже. Съдът е наложил мерки по Закона за защита от домашното насилие спрямо седем жени и 29 мъже – извършители на домашно насилие. Образуваните досъдебни производства за престъпления, извършени в условията на домашно насилие, са 30. Девет са влезлите в сила присъди срещу домашни насилници. Данните бяха изнесени на пресконференция вчера (25 ноември), в която участваха представители на институции и организации, ангажирани с борбата срещу домашното насилие. 

Ежегодно между 25 ноември – Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените, и 10 декември – Денят на правата на човека, се отбелязват 16-те дни на активизъм срещу насилието, основано на пола. За този период, в партньорство между МВР и УНИЦЕФ България, се провежда Национална превантивна кампания под наслов „Никога повече насилие у дома“, ориентирана към широката общественост за насърчаване сигнализирането при случаи на домашно насилие. В хода й активно ще се популяризира възможността жертвите на домашно насилие да търсят помощ от полицейските структури, както и чрез други алтернативни начини – безплатна правна помощ, настаняване в Кризисни центрове, търсене на помощ от социални работници или учители, развиване на модела Зона ЗаКрила и др. Именно в рамките на кампанията се проведе и съвместният брифинг.

От януари тази година са в сила нови методологически указания, в които подробно са разписани механизми за действие на служителите на МВР на всеки един етап от получаване на сигнала. Утвърден е и алгоритъм за оценка на риска, който има за цел да ориентира полицейските служители за предприемане на съответните мерки за защита на пострадалото лице. Това съобщи главен инспектор Веселина Николова – регионален координатор по линия на домашното насилие за ОДМВР-Видин.

От началото на 2024 г. до сега в ОДМВР – Видин са постъпили общо 36 заповеди за защита от домашно насилие, касаещи пострадали 31 жени и осем мъже. Съдът е наложил мерки по Закона за защита от домашно насилие спрямо седем жени и 29 мъже – извършители на домашно насилие. За сравнение, през 2023 г. заповедите за защита от домашно насилие, постъпили в ОДМВР – Видин са общо 31 и касаят пострадали 32 жени и трима мъже. Съдът е наложил мерки по Закона за защита от домашното насилие (ЗЗДН) спрямо девет жени и 26 мъже – извършители на домашно насилие, сочи статистиката, представена от гл. инспектор Николова. 

През 2023 година са образувани 26 досъдебни производства за причиняване на телесна повреда в условията на домашно насилие; 14 досъдебни производства за закана с убийство, извършена в условията на домашно насилие; и едно досъдебно производство за неизпълнение на заповед за защита от домашно насилие. От началото на 2024 година до 25 ноември образуваните досъдебни производства за причиняване на телесна повреда в условията на домашно насилие са 23; за закана с убийство – шест; за неизпълнение на заповед за защита от домашно насилие – едно досъдебно производство, допълни регионалният координатор по линия на домашното насилие. 

Анализите на видинската Районна прокуратура показват, че сигналите, които се подават, са предимно от бивши съпрузи или хора, живели на семейни начала – много по-малко са сигналите за лица, които живеят в едно домакинство и са роднини по права линия, тоест между родители срещу пълнолетните лица. Това коментира районният прокурор на Видин Илияна Целова, която представи и статистика за миналата и настоящата година. 

През 2023 година в Районен съд – Видин са внесени седем дела за извършени престъпления в условията на домашно насилие: за нарушена заповед за защита, за отправени закани срещу личността и причиняване на телесна повреда, като повечето от делата са с няколко обвинения. Осъдени с влязъл в сила акт са петима души, един е оправдан, постановени са условни присъди, както и пробация. През настоящата година до 25 ноември в съда са внесени 11 досъдебни производства, като отново преобладаващи са заканите срещу личността и лека телесна повреда. Към момента осъдени са девет души с влязла в сила присъда – има едно ефективно наказание „лишаване от свобода“, постановени са две условни присъди, в два от случаите наказанията са пробация, а в четири от делата – глоби. 

„В случаите, когато са налице предпоставките на закона, се прави искане и за вземане на най-тежката мярка за неотклонение – задържане под стража. За миналата година и към средата на ноември шест лица са с най-тежката мярка задържане под стража за извършени престъпления в условията на домашно насилие“, допълни прокурор Целова. 

По отношения на предизвикалия силен обществен отзвук случай от миналата година, при който 19-годишен преби, държа заключена и острига бившата си приятелка, прокурор Целова съобщи, че делото все още не е приключило, като срещу извършителя са повдигнати три обвинения – за нарушена заповед за защита, противозаконно лишаване от свобода в условията на домашно насилие и причиняване на лека телесна повреда. 

Районният прокурор на Видин призова, който стане свидетел на домашно насилие, да подаде сигнал, за да могат институциите своевременно да предприемат действия. 

Тенденцията е за увеличение на случаите на домашно насилие, като вероятно една от причините за това може да се търси в икономическата ситуация, коментира съдията от Районен съд – Видин Даниел Димитров. „За мене като съдия и понеже гледам такива дела по Закона за защита от домашно насилие, мисля, че има ефект и повечето от хората, страните, които идват, в случая нарушителите, се разкайват и съжаляват. Но пък досега нито един не е казал „искам да посетя такава програма, в която да се опитам да коригирам поведението си“, каза още съдия Димитров.

Услугите, предлагани в Комплекса за социални услуги за деца и семейства във Видин, в подкрепа на деца жертви или свидетели на насилие представи директорът Валентина Тодорова. Едната услуга е кризисен център. От юли тази година е започнала работа по нова високоспециализирана социална услуга – „Зона ЗаКрила плюс“. Нейната цел е да предостави комплексна подкрепа на деца, жертви или свидетели на насилие, като освен това ще се работи и с извършителите на насилие, обясни Валентина Тодорова. 

НИЕ