Собствено пространство и възможности за развитие и изява искат младите хора във Видин

Сподели: 

Пространство във Видин специално за младите хора, повече събития, в които младежите пряко да участват и възможност за пълноценен социален живот и за развитие – това са част от нещата, които видинските младежи искат. Младите хора желаят още мнението им да бъде чуто. Това са част от изводите, които могат да се направят след проведения „Диалог за младежта във Видин“ – форум, организиран от Националния младежки форум като част от европейската инициатива Диалог на ЕС по въпросите за младежта.

Като основни проблеми участващите в дискусията видински младежи посочиха обезлюдяването и напускането на младите хора след завършване на средно образование, безработицата, лошия градски транспорт и лошия транспорт между селата и града. От друга страна изтъкнаха и че често младите хора се страхуват да изразят самостоятелно мнението си и са слабо заинтересовани от случващото се около тях. 

Идеята на форума беше да даде възможност за диалог между младежите и местната власт. Община Видин беше представена от заместник-кмета Десислава Тодорова, която разказа какво прави общинското ръководство, за да създаде по-добри условия за младите хора във Видин. Тодорова обясни, че в края на миналата година е получена подписка от 500 младежи с молба да бъде изградено баскетболно игрище в района от Речна гара до Колодрума. В резултат Община Видин е заложила проектирането на инвестиционен проект за изграждането на обекта, който се очаква да бъде финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество България-Сърбия. Заместник-кметът представи и как ще изглежда бъдещото спортно съоръжение. Десислава Тодорова припомни, че са осигурени средства и за подобряване на енергийната ефективност на Гребната база.

В рамките на събитието Мартин Керефейски и Йоан Стоянов от Националния младежки форум представиха пред младите хора същността на Диалога на ЕС по въпросите за младежта – механизъм за комуникация между младите хора и създателите на политики, който се осъществява в рамките на стратегията на ЕС за младежта. Този механизъм позволява на младежи от цяла Европа да участват в процесите на вземане на решения на най-високо ниво и да задават дневния ред на политиката за младежта на континента. Диалогът се базира на 18-месечни работни цикли, като всеки един е посветен на различна тематична цел. Целта е да бъдат обхванати всички млади хора, включително тези с по-малко възможности и тези, които в момента не са активни и приобщени.

Подобни срещи предстоят и в другите областни центрове в Северозапада – на 26 юни в Младежки Център във Враца и на 27 юни в Младежкия център в Монтана.