Ученически конкурс по случай 35 години Природен парк „Врачански Балкан“

Сподели: 

Дирекция на Природен парк „Врачански Балкан“ организира конкурс за ученически екотворби по случай 35 години от обявяването на Природен парк „Врачански Балкан“ и 15 години от откриването на Природозащитен център „Натура“. Конкурсът е за ученици от 5 до 7 клас. Темата е „Вдъхновени от природата на Врачанския Балкан“, а желаещите да се включат в него трябва да приемат творческото предизвикателство да нарисуват своя любим връх, пейзаж, животно или растение от Природен парк „Врачански Балкан“ върху хартиена чиния за еднократна употреба, която, използвайки въображението си, украсят с природни материали. 

Готовите творби могат да бъдат оставени в Природозащитен център „Натура“ или изпратени на адрес гр. Враца, ул. „Поп Сава Катрафилов 27-29“. На гърба на всяка чинийка трябва да е изписано името на автора и телефон за връзка. Крайният срок за участие е 10 януари 2025.

По случай предстоящата годишнина, от Дирекцията на Природен парк „Врачански Балкан“ проведоха проучване, за да установят доколко хората са запознати с природната забележителност. Врачанският Балкан е привлекателна дестинация за много туристи със своята запазена природа, карстови образования и разнообразни растителни и животински видове. Проучването обхвана 253 души в периода ноември – декември 2024 г. Анализът на анкетите еднозначно показва, че хората познават природния парк, но съществуват и неясноти за някои специфики на защитената територия.

На въпроса „Какъв статут има Природен парк „Врачански Балкан“ според българското законодателство?“, само 42,7% от участниците са отговори правилно, че паркът е „Защитена територия“. Останалите 57,3 % са посочили грешни отговори като „природен резерват“, „защитена местност“ или „поддържан резерват“. „Защитената територия“ е по-широк правен термин, който включва няколко различни категории: природни и национални паркове, резервати и защитени местности. Врачански Балкан попада в категорията „Природен парк“, приоритет на която е устойчивото съчетаване на природозащита и рекреация.

По отношение на биоразнообразието участниците показват добри познания. Мнозинството от анкетираните (42,3%) са отговорили правилно, че дивата котка е сред бозайниците на Врачанския Балкан. 31,6% смятат, че в тук могат да видят дива коза, 17,8% вярват, че могат да срещнат кафява мечка, а 8,3% мислят, че има рисове.

На въпроса за възстановяването на популацията на белоглавия лешояд резултатите са наистина впечатляващи – 85,8% от респондентите са запознати с полаганите в тази посока усилия. Това е нагледен пример за ефективността на образователните програми и публичните инициативи на парковата администрция. Осведомеността на обществото е ключов фактор за устойчивостта на постигнатите успехи в реинтродукцията на лешоядите.

Проведената анкета показва, че някои аспекти от работата на парковата администрация изискват допълнително разяснение. В тази връзка Дирекцията на парка ще продължи с образователните инициативи, за да повиши осведомеността на обществото за природните богатства и регулациите на парка. Основен акцент ще бъдат образователните програми, насочени към ученици, местни общности и туристи.

„Врачанският Балкан“ е не само уникална природна зона, но и място за вдъхновение. Нашата цел е да разширим знанията за природния парк и неговото значение за хората“, каза Оля Генова, експерт „Връзки с обществеността и образователни програми“.