Център за високи постижения е изграден във видинска гимназия

Сподели: 

Нов Център за високи постижения е създаден в Професионална гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“ във Видин. Днес, 12 декември, беше символично прерязана лентата на модерната и високотехнологична образователна база. Тя предлага възможности за съвременно професионално образование и обучение на територията на област Видин по професиите в сферата на електрониката, компютърната техника, електротехниката и енергетиката, туризма и икономиката. 

Над 3,4 милиона лева е инвестицията за създаването на центъра, като финансирането е от Националния план за възстановяване и устойчивост. Общо 28 центъра за високи постижения ще бъдат изградени със средства от плана, като във Видин е първият завършен.

Центърът за високи постижения означава неуморен труд, означава инвестиране на енергията на всички учители в това децата да успяват, сподели при официалното откриване директорът на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“ Мариета Георгиева, като благодари на всички, помогнали за осъществяването на този проект. „Искрено вярвам, че ще останете удовлетворени и с една идея по-високо самочувствие и увереност, че професионалното образование в България е на много високо ниво. И че това, което може да се случва в сферата на професионалното образование, е изключително важно за икономическото развитие на региона и изобщо за успеха на една общност“, допълни Мариета Георгиева. 

Проф. Георги Вайсилов, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“, обясни, че идеята на центровете за високи постижения е училищата, в които те се изграждат, да се превърнат в места за обмяна на опит с останалите професионални училища не само в съответната област, но и в съседните. „За тази цел през следващата година по Програма „Образование“ сме предвидили специална процедура, където центровете за високи постижения ще бъдат конкретни бенефициенти. Процедурата е за около 70 милиона лева, които ще бъдат използвани за създаване на нови учебни материали, мрежи от училища (както регионални, така и международни), обучения на учителите и много други дейности, които ще подпомогнат реалното използване на създадената база“, обясни проф. Вайсилов. Той допълни, че подпомагането на професионалните училище ще се случва и чрез програма за финансиране на дуалното обучение – две такива процедури ще има през следващата година.  

Наталия Митева, заместник-министър на образованието и науката, отбеляза, че ако в миналото живеещите в крайдунавските градове са се гордеели с това, че европейската култура навлиза през Дунава в България, днес този район има уникалният шанс да покаже, че може да се превърне в една мека на иновациите, на нови работни места, на нови видове бизнеси. „Аз пожелавам на всички вас едно такова светло бъдеще. То, разбира се, започва в училище и докато базата не е всичко, тя е изключително важна. Искрено и горещо вярвам и зная, че тук ще се случват сериозни неща и именно това за мен е център за високи постижения – възможността нашите деца, нашите млади хора да постигнат точно тези умения, дали професионални, дали общи, меки, транверсални, каквито и да ги наречем, които да им позволят дори и професиите да се променят, дори и изискванията на работното място да се променят, те да бъдат успешни“, каза още зам.-министър Митева. 

„Има ли деца, има надежда – има надежда за бъдещето, има надежда за развитие. Така че аз се надявам този иновативен център да бъде основата за изграждането в Северозапада на една мощна иновативна структура, която да дава огромен шанс за развитие не само на бизнеса, а и на всеки  човек, който иска да се реализира професионално в този регион“, отбеляза в словото си кметът на община Видин д-р Цветан Ценков.

Центърът за високи постижения е обособен в цялостно ремонтирания и преустроен учебно-производствен корпус на гимназията. В него са разположени модерно обзаведени и оборудвани кабинети за енергетика, електроника, компютърна техника, цифрова и аналогова схемотехника и други. Обособени са също така фитнес център и многофункционална конферентна зала за работа по проекти, презентации и видеоконферентни връзки. 

НИЕ