.
.
.
Да съхраним завещаното от дедите ни и да го предадем на нашите деца – под това мото премина 17-ото издание на Турлашкия фолклорен събор „Када кум прасе и ти вречу“. През трите дни на празника – от 9 до 11 юни, над 1400 самодейци излязоха на сцената в Чупрене. Благодарение на тях площадът на красивото село, над който неизменно бди часовниковата кула – една от емблемите на Чупрене – „оживя“ от багри и звуци.
Редом с участниците, празникът привлече в Чупрене и множество гости. Всички те станаха част от уникално събитие със 17-годишна история, чието начало е поставено от един ентусиаст – тогавашният кмет Младен Младенов, както припомни настоящият кмет на община Чупрене Анжело Добричов в словото си на официалното откриване на събора.
„Всички самодейци, които се качат на сцената в тези три дни да покажат своето майсторство, талант и емоция, са победители. Аз силно вярвам, че всеки от вас, когато си тръгне от Чупрене, ще го направи с положителна емоция, с усмивка и с нови приятели“, каза кметът Добричов и обяви 17-ия Турлашкия фолклорен събор „Када кум прасе и ти вречу“ за открит.
Гости на откриването на събора бяха кметът на община Монтана Златко Живков и кметът на община Ружинци Александър Александров. Приветствие от свое име и от името на Управителния съвет на Сдружението на общините в България поднесе кметът на Монтана, който пожела на жителите на Чупрене много здраве и усмивката никога да не слиза от лицата им. „А на Вас, г-н кмете, и на целия екип на общинската администрация – човешката воля променя света. От нашата воля и желание зависи нашите населени места, на които сме кметове и за които сме получили доверие от хората, да станат по-добро място за живеене“, посочи Златко Живков.
Празничен водосвет отслужи Негово Високопреподобие архимандрит Антим. „Не можем да останем безгласни като гледаме колко щедра е била десницата Божия, когато е творила този край, който сега е кътче от нашата родина – с божествена красота на природата, която ни напоява с жизнени струи и сили, за да вървим напред по пътя на живота и да го изпълваме със смисъл и съдържание. В този ред на мисли с преклонение благодарим на всички жители на Чупрене и на общината, които се явяват наши домакини днес, за това, че пребъдват тук и се трудят, и се борят с неволите на ежедневието, за да има ние, гостите, посетителите, къде да се връщаме“, каза архимандрит Антим и пожела успех на празника.
След официалното откриване програмата продължи с изявите на участниците, които демонстрираха своята любов към родния фолклор. И с таланта си подариха на жителите и гостите на китното село неповторимото усещане от живата и автентична среща с танца и музиката и ги поведоха на незабравимо пътешествие в магичния свят на родния ни бит и култура.
Освен да се насладят на богатството на българския фолклор и на турлашкия бит, обичаи и култура, и тази година посетителите на събора имаха възможност да опитат вкусната българска и сръбска кухня. А на традиционния базар погледът изкушаваха изработените от майстори занаятчии разнообразни артикули, не липсваха и красоти, създадени от сръчните ръце на турлакините.