51-ото Народно събрание положи клетва

Какво казаха представителите на политическите формации при първите си изявления в новия парламент
Сподели: 

51-ото Народно събрание положи клетва. Първото, тържествено заседание на новия парламент, се провежда на фона на седем протеста и полицейски кордони. 

Спазена беше традицията и след полагането на клетва повечето от политическите формации в Народното събрание направиха изявления, в които очертаха своите приоритети, начертаха „червени линии“ или пък отправиха призиви към останалите партии и коалиции. Ето акценти от изказванията им. 

Формулата на ГЕРБ-СДС включва съставяне на коалиционно правителство с 4-годишен мандат с ярки политически фигури
Единствената формация, без която е невъзможно съставянето на стабилно правителство, е ГЕРБ-СДС и резултатите от изборите ясно го показват. Това заяви в пленарна зала Тома Биков от ГЕРБ-СДС при откриването на първото заседание на 51-ото Народно събрание. „От тази позиция сме готови да търсим подкрепа и да направим необходимите компромиси, но не сме готови на подмяна на вота на българските избиратели“, посочи той. 

Формулата на ГЕРБ-СДС включва съставяне на коалиционно правителство с 4-годишен мандат с ярки политически фигури от политическите формации, което изключва прикриването зад програмно или експертно управление, подчерта Биков. „Очакваме останалите партии да проявят отговорност и да превърнат доверието, което са получили, не в инструмент за задълбочаване на разделението в обществото, а в аргумент за намиране на съгласие“, заяви той.

ПП-ДБ – основен приоритет е изграждането на „санитарен кордон“ около Делян пеевски
„Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) ще работи за избор на председател на Народното събрание и на правителство, които показват с конкретни действия, че са готови да изпълнят приоритетите и задачите на коалицията. Това заяви Николай Денков в декларация по повод началото на 51-ото Народно събрание от името на парламентарната група (ПГ) „Продължаваме промяната - Демократична България“

Изграждането на „санитарен кордон“ около Делян Пеевски и неговата парламентарна група е сред основните приоритети на коалицията. Целта е да се ограничи участието във формирането на мнозинства в избора на ръководни органи на Народното събрание и на органи, чиито членове се избират от Народното събрание, каза Николай Денков.

Не е възможно стабилно правителство без „Възраждане"
Стабилно правителство без „Възраждане“ няма как да има. Това заяви лидерът на партията Костадин Костадинов в декларация в началото на днешното първо заседание на новоизбрания 51-ви парламент. Той започна декларацията от името на партията с обобщение за изминалите избори на 27 октомври и подчерта, че, според него, един милион избиратели са продали своя глас. „Случилата се мащабна покупко-продажба на човешки души беше осъществена пред очите на цяла Европа, особено на нашите съюзници и партньори – страните от ЕС и САЩ. Не чухме нищо от техни превъзходителства посланиците на САЩ и държавите членки на ЕС“, каза Костадинов.

Лидерът на „Възраждане“ очерта четири сценария за развитието на политическата ситуация в България.

„Алианс за права и свободи“: Няма да подкрепим правителство, включва „ДПС – Ново начало“
„Алианс за права и свободи“ няма да подкрепи правителство, съставено с явна или скрита подкрепа на „ДПС-Ново начало“. Това заяви в декларация по повод началото на 51-вото Народно събрание председателят на ДПС Джевдет Чакъров. В началото на декларацията Чакъров посочи, че атмосферата не е тържествена в днешния ден заради икономическата криза, ниския стандарт на живот, сериозната политическа криза, в която се намира страната и която по думите му поставя големи предизвикателства за формиране на редовно правителство и, не на последно място, недоверието не само към политиците в обществото, но и към провелите се предсрочни парламентарни избори.

На тези избори тегне сянка на изборни нарушения, фалшификации, натиск и корпоративен вот – затова от централното оперативно бюро са взели решение за подкрепя на предложения от ПП-ДБ санитарен кордон. 

БСП с призив за загърбване на „партийния егоизъм“
Има реална опасност от нови избори, но левицата не е част от този сценарий, посочи Атанас Замфиров в изявление от името на „БСП-Обединена левица“. Председателят на „БСП-Обединена левица“ Атанас Зафиров призова политическите сили в Народното събрание да отстъпят от партийния си егоизъм и посочи три основни за левицата теми.

Корупцията е тежък проблем, друга важна тема е за функционирането на съдебната власт. Промените в Конституцията също са сред въпросите, които не могат да бъдат подминати. Както и този за Украйна. 

ИТН: Хаосът е пълен
Държавата се намира в тежка политическа, финансова и обществена криза. Това каза в пленарната зала депутатът Станислав Балабанов от „Има такъв народ“ (ИТН) при откриването на първото заседание на 51-вото Народно събрание. „Хаосът е пълен. Повечето от институциите ни са в тотален колапс. Изключително силно е усещането за пълна липса на справедливост. Изминалите седми поредни избори показаха, че на онзи прословут връх на копието, вместо да стои свободният и независим избор, трайно се е настанил поредният опит за завладяване на държавата на всяка цена“, каза Балабанов.

За съжаление, днес на дневен ред не са доходите на хората, по-важно е кой е собственик на главния прокурор, кой го притежава или кой ще го притежава, допълни депутатът.

МЕЧ с призив за касиране на изборите 
Отново призовавам за пълно касиране на изборите в името на справедливостта, заяви лидерът на партия „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) Радостин Василев при откриването на 51-ото Народно събрание.

Трябва с огромно огорчение да признаем, че изборите бяха опорочени, че имаше безпрецедентно купуване на гласове, че имаше безброй манипулации, които поставят под съмнение легитимността на този парламент, посочи той. По думите му държавата е покровителствала всичко това и се е превърнала в „съучастник в този фарс“. Радостин Василев очерта три варианта пред 51-вия парламент – „максимално широка политическа коалиция срещу ГЕРБ и ДПС-тата“, нови предсрочни избори и „нова порочна сглобка срещу българския народ“.

Единствената парламентарно-представена формация, от която не направиха изявление на старта на Народното събрание, беше формацията на Делян Пеевски. Депутатите от групата на „ДПС – Ново начало“, начело с лидера им, напуснаха пленарната зала непосредствено след полагането на клетва.